هوای اصفهان و ۴ شهر مجاور برای عموم شهروندان ناسالم است

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: میانگین شاخص هوای کلان‌شهر اصفهان امروز پنج‌شنبه بیست و نهم تیرماه براساس داده‌های دریافتی ۱۵ ایستگاه پایش فعال با شاخص ۱۵۹ در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد.

جمشید لقایی خاطرنشان کرد: امروز آلاینده غالب هوای این کلان‌شهر ذرات معلق ۱۰ میکرون (ریزگرد) بوده که شاخص آن برابر ۱۶۵ و در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان است، همچنین میزان آلاینده ذرات معلق ۲.۵ میکرون هوا نیز امروز در وضعیت قرمز است.

وی با اشاره به اینکه امروز شاخص هوا در ایستگاه خیابان میرزا طاهر با ۱۵۰ و خیابان فیض با ۱۴۸ AQI وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس نشان می‌دهد، اضافه کرد: شاخص هوا همچنین در ایستگاه محله ولدان (ایستگاه ورزشگاه میثاق) با ۱۵۵، کردآباد با ۱۵۶، بولوار کاوه، سپاهان شهر، دانشگاه صنعتی، خیابان ۲۵ آبان با ۱۵۸، رهنان و زینبیه با ۱۶۳ و پارک زمزم با ۱۶۷ AQI وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است. 

لقایی خاطرنشان کرد: با توجه به شاخص آلودگی هوا به افراد دارای بیماری‌های قلبی و تنفسی، سالمندان، زنان باردار و کودکان توصیه می‌شود که تردد و فعالیت غیر ضرور در خارج اجتناب کرده و سایر شهروندان از فعالیت در فضای بکاهند.

همچنین سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست (منطقه اصفهان)، امروز شاخص هوا در ایستگاه خیابان احمدآباد ۱۵۷، خیابان پروین با ۱۶۰، بزرگراه خرازی با ۱۷۳ و رودکی با ۱۵۹ AQI در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد.

شاخص هوا در شهرهای مجاور کلان‌شهر اصفهان از جمله در سگزی با ۱۵۸ و شاهین شهر با ۱۵۹ و در قهجاورستان با ۱۷۳ و مبارکه با ۱۶۵ AQI در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان است.

ایستگاه سنجش آلودگی هوای میدان انقلاب، خیابان فرشادی و خیابان استانداری شهر اصفهان و نیز شهرهای کاشان، خمینی‌شهر، زرین‌شهر، نجف آباد و دولت آباد قطع است.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان نیز با صدور هشدار سطح نارنجی اعلام کرده است که از تا روز دوشنبه ۲ مرداد بدلیل نفوذ توده گردوخاک، وقوع توفان لحظه‌ای و وزش باد شدید و فعال شدن کانون‌های داخلی، در مناطق شمال و شرق و مرکز استان از جمله شهر اصفهان و مناطقی چون خور و بیابانک، چوپانان، اردستان، مهاباد، زواره، انارک، نائین، ورزنه، بادرود، آران و بیدگل، کاشان، نجف آباد، مورچه خورت، مبارکه، شهرضا، زرین شهر و کبوتر آباد کاهش کیفیت هوا ادامه خواهد داشت.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

تاریخ: 
۲۹ تیر ۱۴۰۲، ۸:۵۹
گروه خبر: 
دسته بندی در گروه: