هوای اصفهان ناسالم است

به گزارش خبرنگار مهر، میانگین شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۹ صبح امروز جمعه سی‌ام تیرماه با عدد ۱۴۷ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر در ایستگاه پایش خیابان‌های احمدآباد با ۱۵۰، پروین با ۱۴۶، رودکی با ۱۳۱ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و در بزرگراه خرازی با ۱۶۱ AQI در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان است.

امروز شاخص هوای شاهین شهر با ۱۲۹ و مبارکه با ۱۰۳ AQI در وضعیت قابل قبول و در ایستگاه سجزی با ۱۵۴ و قهجاورستان با ۱۷۳ AQI در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی شهرهای مجاور اصفهان از جمله خمینی شهر، زرین‌شهر ، نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان روز گذشته با صدور دومین هشدار سطح نارنجی درخصوص نفوذ و ماندگاری توده گردوخاک تا اواسط هفته پیش رو در استان اعلام کرد که پدیده وزش باد شدید و تندباد و گردوخاک شمال، شرق، مرکز و بخش‌هایی از جنوب استان از جمله خوروبیابانک، انارک، چوپانان، نائین، اردستان، ورزنه، زواره، مهاباد، اصفهان، دولت‌آباد، شرق اصفهان، فرودگاه، آران و بیدگل، بادرود، کاشان، نجف‌آباد، زرین‌شهر، نطنز، مبارکه، کبوترآباد، مورچه‌خورت و شهرضا را فرا می‌گیرد که به افزایش شاخص آلودگی هوای این مناطق منجر خواهد شد.

اداره کل هواشناسی استان توصیه کرده‌است که هم استانی‌ها بویژه گروه‌های آسیب پذیر از جمله سالمندان، افراد دارای بیماری‌های قلبی و تنفسی، زنان باردار و کودکان از تردد و فعالیت در فضای باز طی این مدت خودداری کنند

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

تاریخ: 
۳۰ تیر ۱۴۰۲، ۹:۲۰
گروه خبر: 
دسته بندی در گروه: