هشدار زرد هواشناسی اصفهان درباره خیزش ریزگردها طی ۴۸ ساعت آینده

به گزارش خبرنگار مهر،، هشدار سطح زرد رنگ زمانی صادر می‌شود که رخداد پدیده‌ای جوی ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی ایجاد کند. هشدار زرد رنگ برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد، داشته باشند؛ همچنین از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی بیندیشند.

برهمین اساس اداره کل هواشناسی استان اصفهان امروز چهارشنبه ۲۴ خرداد در اطلاعیه‌ای نسبت به وزش باد و خیزش گردوخاک و کاهش کیفیت هوا از ساعات بعد از ظهر هشدار داده است.

بنا بر اطلاعیه اداره کل هواشناسی وزش باد به نسبت شدید، تندباد لحظه‌ای و خیزش گردوخاک تا روز شنبه ۲۷ خرداد در سطح استان ادامه خواهد داشت.

در این اطلاعیه آمده است که باد و گردوخاک مناطق شمال و شرق و مناطق جنوب و مرکزی استان را در بر می‌گیرد. این پدیده روز پنجشنبه در شهرستان‌های اصفهان، اردستان، خوانسار، مبارکه، نایین، زواره، مهاباد، انارک، زرین شهر، کبوتر آباد و دولت آباد پیش‌بینی شده و روز جمعه بیشتر نقاط استان را فرا می‌گیرد.

همچنین در روز شنبه پدیده باد و گردوخاک در میمه، مهاباد، خوانسار، نجف آباد، دهق، نایین، زواره، مهاباد و اردستان ادامه خواهد یافت‌.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان نسبت به کاهش دید افقی و کیفیت هوا، آسیب به سازه‌های موقت، احتمال شکستن درختان فرسوده و کهن‌سال و نهال‌ها طی این مدت هشدار داده و توصیه کرده است که شهروندان بویژه گروه‌های حساس جامعه (سالمندان، افراد دارای بیماری‌های قلبی و ریوی، زنان باردار و کودکان) از حضور در فضای باز اجتناب کنند. در این اطلاعیه همچنین بر لزوم مستحکم کردن سازه‌های موقت، استفاده از بادگیر و قیم در باغات، مدیریت و محافظت از صنایع حساس به گردوخاک و خودداری از پارک کردن خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره تاکید شده است.

به گزارش مهر، بنا بر اعلام مرکز کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان امروز آلاینده غالب هوای این کلانشهر ذرات معلق ۱۰ میکرون (ریزگرد) است.

تاریخ: 
۲۴ خرداد ۱۴۰۲، ۱۴:۳۲
گروه خبر: 
دسته بندی در گروه: