مصرف قرص ال دی، زمان انتقال جنین

مصرف قرص ال دی، زمان انتقال جنین

مصرف قرص ال دی و سایر قرص‌های کنترل بارداری به شما امکان می‌دهد تصمیم بگیرید که چه موقع باردار شوید. آیا می‌توانید بلافاصله بعد از قطع استفاده از داروهای ضد بارداری، باردار شوید؟

در این مقاله می‌خوانید:

 • چقدر طول می‌کشد تا باردار شوم؟
 • بازگشت باروری با روش پیشگیری از بارداری
 • روش‌های مانع و روش‌های طبیعی پیشگیری از بارداری
 • روش‌های ترکیبی کنترل بارداری
 • در روش استفاده از آی یو دی
 • سایر عوامل باروری که باید در نظر گرفته شوند
 • باروری، برابر با بارداری نیست
 • خلاصه
 • پرسش و پاسخ درباره مصرف قرص ال دی، زمان انتقال جنین

وقتی آماده باردار شدن می‌شوید چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا می‌توانید بلافاصله بعد از قطع استفاده از داروهای ضد بارداری، باردار شوید؟ بهترین پاسخی که می‌توانیم به شما بدهیم، این جمله است: «بستگی دارد.»
تصورات غلط زیادی در مورد نحوه آسان باردار شدن پس از قطع کنترل بارداری وجود دارد.
در این مقاله روش‌های مختلف پیشگیری از بارداری و اینکه چگونه می‌توانید پس از توقف باروری، انتظار بازگشت سریع را داشته باشید، مورد بحث قرار می‌گیرد. همچنین عوامل دیگری را که ممکن است بر باروری تاثیر بگذارند بررسی می‌کند.

چقدر طول می‌کشد تا باردار شوم؟
اکثر روش‌های پیشگیری از بارداری هورمونی شما را از تخمک‌گذاری یا آزاد کردن تخمک باز می‌دارد. اگر تخمک آزاد نکنید، چیزی برای بارور شدن اسپرم وجود ندارد. به همین دلیل است که شما باردار نمی‌شوید.
هنگامی که استفاده از داروهای ضد بارداری هورمونی را متوقف می‌کنید، دوباره شروع به تخمک‌گذاری می‌کنید. هنگام تخمک‌گذاری، بارور هستید. اما بازگشت باروری به طور خودکار به این معنی نیست که شما باردار خواهید شد.

مصرف قرص ال دی، زمان انتقال جنین
بازگشت باروری با روش پیشگیری از بارداری
هنگامی که باروری خود را به دست می‌آورید، بدن شما دوباره شروع به تخمک‌گذاری می‌کند، سپس می‌توانید باردار شوید.
این‌که باردار شدنتان چقدر طول می‌کشد بستگی به روش پیشگیری از بارداری دارد که استفاده می‌کنید. بیایید آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنیم.

هنگامی که باروری خود را به دست می‌آورید، بدن شما دوباره شروع به تخمک‌گذاری می‌کند، سپس می‌توانید باردار شوید.

روش‌های مانع و روش‌های طبیعی پیشگیری از بارداری
اگر از روش مانع استفاده می‌کنید، خبرهای خوبی وجود دارد. این روش‌ها با باروری تداخلی ندارند. روش‌های مانع شامل موارد زیر است:

 • کاندوم مردانه
 • کاندوم زنانه
 • دیافراگم‌ها
 • اسپرم‌کش

روش‌های مانع از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری می‌کند. این روش‌ها تخمک‌گذاری را متوقف نمی‌کند. چه از آن‌ها استفاده کنید و چه نکنید، در چرخه ماهانه شما تغییری ایجاد نمی‌شود.
به عنوان یک امتیاز اضافی، کاندوم همچنین شما را در برابر عفونت‌های مقاربتی محافظت می‌کند. در صورت عدم درمان، برخی از بیماری‌های مقاربتی می‌توانند منجر به ناباروری شوند.

برخی افراد از روش‌های تنظیم خانواده طبیعی استفاده می‌کنند. اگر شما هم همین‌طورید، ممکن است بتوانید سریع‌تر باردار شوید.
بسیاری از این روش‌ها باعث می‌شود که بارورترین روزهای خود را پیگیری کنید. بنابراین اکنون، فقط برعکس عمل کنید. به جای اجتناب از رابطه جنسی در آن روزها، سعی کنید به باردار شدن اقدام کنید.

مصرف قرص ال دی، زمان انتقال جنین
روش‌های ترکیبی کنترل بارداری
روش‌های ترکیبی کنترل بارداری شامل مصرف قرص‌های ضد بارداری ترکیبی، است. متاسفانه اطلاعات غلط زیادی در مورد این روش‌ها وجود دارد.
شاید شنیده باشید که حداقل سه ماه طول می‌کشد تا بعد از قطع قرص، تخمک‌گذاری دوباره شروع شود. این حرف معمولا درست نیست. در بیشتر افراد، تخمک‌گذاری ظرف چند هفته شروع می‌شود. اگر چه برای برخی ممکن است یک تا سه ماه طول بکشد.
قرص عمل می‌کند، چون تخمک‌گذاری را متوقف می‌کند. اگر چند قرص را از دست داده‌اید، ممکن است تخمک‌گذاری داشته باشید و باردار شوید.
پس «افسانه سه ماهه» از کجا آمده است؟ ممکن است پزشک به شما بگوید تا سه بار پریود از کاندوم استفاده کنید. این موضوع به این دلیل است که انتظار به شما کمک می‌کند چرخه قاعدگی خود را پیگیری کنید. به این ترتیب، اگر باردار شوید، حدس زدن زمان وقوع حاملگی آسان‌تر خواهد بود.
هیچ دلیل پزشکی وجود ندارد که بعد از قطع کنترل بارداری، منتظر بمانید. فقط آماده باشید چون باروری شما ممکن است در ماه اول بازگردد.
هنگامی که قرص‌های پروژستین را قطع می‌کنید، باروری شما باید به سرعت بازگردد.

مصرف قرص ال دی، زمان انتقال جنین
در روش استفاده از آی یو دی
آی یو دی دارای شهرت بدی است. ممکن است شنیده باشید که باعث بیماری التهابی لگن و منجر به ناباروری می‌شود. این گفته هم درست نیست.
دو نوع IUD وجود دارد:

 • هورمونی (میرنا و اسکایلا)
 • مس غیر هورمونی

شما می‌توانید آی یو دی خود را تحت نظر پزشک بردارید. اما لطفا سعی نکنید خودتان آن را بیرون بیاورید. باروری پس از برداشتن آی یو دی، معمولا در عرض یک ماه، بسیار سریع باز می‌گردد. این موضوع در مورد هر دو نوع آی یو دی صادق است.
رحم شما فقط به زمان نیاز دارد تا عادت کند که آی یو دی دیگر آنجا نیست.

مصرف قرص ال دی، زمان انتقال جنین
سایر عوامل باروری که باید در نظر گرفته شوند
به عنوان یک قاعده کلی، باروری شما باید به حالت قبل از شروع کنترل بارداری بازگردد. اگر قبلا چرخه‌های منظمی داشتید، باید دوباره چرخه‌های منظم داشته باشید.
سن شما هم ممکن است در باروری‌تان نقش داشته باشد. با افزایش سن باروری کاهش می‌یابد.
تحقیقات زیادی در مورد بازگشت باروری پس از توقف کنترل بارداری انجام شده است. بررسی مطالعات نشان داده که استفاده از روش‌های جلوگیری از بارداری به باروری آسیب نمی‌رساند.
میزان بارداری در یک سال پس از توقف کنترل بارداری به این شکل است:

 • قرص ضد بارداری: 72 تا 94 درصد
 • روش کاندوم/مانع: 94 درصد
 • پیشگیری از بارداری فقط با پروژستین: 70 تا 95 درصد
 • تنظیم خانواده طبیعی: 92 درصد
 • آی یو دی: 71 تا 96 درصد

مصرف قرص ال دی، زمان انتقال جنین
باروری، برابر با بارداری نیست
ممکن است بلافاصله پس از بازگشت باروری، باردار نشوید. برخی از افراد ظرف یک ماه باردار می‌شوند. برای برخی دیگر ممکن است مدت بیشتری برای بارداری لازم باشد.

تحقیقات زیادی در مورد بازگشت باروری پس از توقف کنترل بارداری انجام شده است. بررسی مطالعات نشان داده که استفاده از روش‌های جلوگیری از بارداری به باروری آسیب نمی‌رساند.

در این مرحله، توانایی شما برای باردار شدن هیچ ربطی به استفاده قبلی از روش‌های جلوگیری از بارداری ندارد. سن، سلامتی و سبک زندگی شما می‌تواند بارداری را سخت‌تر کند. همچنین ممکن است ناباروری را تجربه کنید.
ممکن است بعد از قطع کنترل بارداری نگرانی‌هایی داشته باشید. در صورت این موارد با پزشکتان مشورت کنید:

 • پریود شما بعد از سه ماه برنگشته.
 • تعداد روزهای پریود شما تغییر کرده.
 • چرخه شما نامنظم است.
 • تغییر بزرگی در شدت خونریزی شما وجود دارد.
 • کمتر از 35 سال سن دارید و 12 ماه است که برای باردار شدن اقدام می‌کنید.
 • بیش از 35 سال سن دارید و شش ماه است که برای باردار شدن اقدام می‌کنید.

خلاصه
استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری بر باروری آینده تاثیر نمی‌گذارد. سرعت باروری شما بستگی به روشی دارد که از آن استفاده می‌کنید.

مانع و روش‌های طبیعی بر تخمک‌گذاری تاثیر نمی‌گذارد، بنابراین با قطع مصرف آن‌ها بارور می‌شوید.
هنگامی که اکثر روش‌های ترکیبی پیشگیری از بارداری مانند قرص را متوقف می‌کنید، باروری شما باید در ماه اول بازگردد.
عوامل دیگر هم ممکن است بر باروری شما تاثیر بگذارند. در صورت نگرانی پس از قطع کنترل بارداری، با پزشک خود صحبت کنید.

مصرف قرص ال دی، زمان انتقال جنین
پرسش و پاسخ درباره مصرف قرص ال دی، زمان انتقال جنین
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: از زمانی که قرص ال دی خوردم و سونو گرافی رنگی برای آی وی اف انجام دادم، چقدر طول می‌کشه برای انتقال جنین؟

پاسخ دکتر فریبا الماسی، متخصص زنان و زایمان:
دوست عزیز بعد از قطع کردن قرص‌های پیشگیری از بارداری، در صورتی که تمایل به بارداری داشته باشید و بارداری شما خود به خود در عرض یک سال اتفاق نیفتد، تحت درمان‌های تحریک تخمک‌گذاری قرار خواهید گرفت و معمولا در روز 14، سیکل تخمک‌گذاری اتفاق خواهد افتاد و قبل از انجام تخمک‌گذاری تخمک توسط متخصص، تخمک‌ها برداشته شده و در مجاورت اسپرم قرار داده خواهد شد و سلول تخم (جنین) تشکیل می‌شود و وقتی که سلول به مرحله 16 سلولی رسید، توسط متخصص زنان معاینه خواهید شد.

اگر سئوالی دراین‌باره دارید، آن را با پزشکان متخصص زنان و زایمان در کلینیک نی نی بان مطرح کنید.

تاریخ: 
01 آبان 1400 - 14:02
منبع: 
گروه خبر: