مراسم «چمر» در سوگ مسافران بی بازگشت وطن

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز ایلام؛ آیین سنتی «چمر» در میان جامعه عشایری غرب کشور برای تکریم و تجلیل از فقدان شخصیت‌ها، انسان‌های مصلح و خداجو، دلاور و شجاع، متهور و مورد احترام اقشار مختلف مردم بر پا می‌شود.
این مراسم روز جمعه در روستای «چالاب» شهرستان مهران و به همت ایل شوهان در ساعت ۱۷ برگزار می‌شود.


بیشتر بخوانید:
اخبار روز خبربان

سخنران این مراسم فرمانده سپاه امیرالمؤمنین استان ایلام است.

چمر نوعی مراسم ویژه سنتی و نمایش تصویری و عینی از آیین مرثیه‌ای و عزاداری محلی است که می‌توان آن را در قلمرو تعزیه به شمار آورد.
این سوگ-آواز، پیشینه‌ای کهن دارد و با اساطیر آغاز دوره نوسنگی ارتباط دارد.
در ایران، فینیقیه و اسکندریه این مراسم را بعد از برداشت گندم یعنی زمان خشکیدن گیاهان انجام می‌دادند.
مراسم چمر را به فاصله یک تا سه هفته بعد ازمرگ متوفی انجام می‌دهند و سبب این تاخیر آن است که صاحب عزا پیک‌هایی را به مناطق و اطراف می‌فرستد تا از طوایف و تیره‌هایی که با آنان ارتباط دارند برای شرکت در این مراسم دعوت به عمل آورند.
در مراحل اجرایی چمر مجموعه‌ای از گرو‌های مختلف تشکیل می‌شود که شامل صف زنان، صف مردان، زنان مویه خوان، نوازندگان ساز و دهل و گروه شاعران محلی یا (بهتر گو‌ها یا رو کرها) است که هر کدام به طور منظم و در جایگاه مخصوص خود قرار می‌گیرند.
همسرایان ضمن سرودن همزمان شعرشان به همراه نوازندگاه دهل و سرنا و به آرامی حول میدانی دایره شکل که صفوف فشرده مردان و زنان میهمان آن را احاطه کرده اند به حرکت در می‌آیند در وسط میدان با تیر‌های چوبی کوتاه سکویی ایجاد می‌کنند که به (کُتل) معروف است.
بر روی کتل، البسه، تفنگ و عکس متوفی را بر روی آن نصب می‌کنند.
 اسب متوفی را نیز با پارچه تزئین می‌کنند و تفنگ صاحبش بر روی زین آن قرار داده می‌شود.

منبع: 
گروه خبر: 
دسته بندی در گروه: