هوای اصفهان سالم است

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: میانگین شاخص هوای کلان‌شهر اصفهان امروز سه‌شنبه ۱۷ مرداد براساس داده‌های دریافتی ۱۷ ایستگاه پایش فعال با شاخص ۹۶ در وضعیت قابل قبول ثبت شد.

جمشید لقایی خاطرنشان کرد: امروز آلاینده غالب هوای این کلان‌شهر ذرات معلق ۲.۵ میکرون بوده که شاخص آن برابر با ۱۰۰ و در وضعیت قابل قبول است.

وی با اشاره به اینکه امروز شاخص هوا در ایستگاه خیابان فیض با ۱۷۵ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است، ادامه داد: شاخص هوا در بولوار کاوه با ۱۳۱ و خیابان زینبیه با ۱۱۴ AQI وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

مسئول کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان افزود: امروز شاخص هوا همچنین در ایستگاه خیابان میرزا طاهر با ۷۳، سپاهان شهر با ۷۴، پارک زمزم با ۸۱، کردآباد با ۸۴، خیابان فرشادی با ۸۶، خیابان ۲۵ آبان با ۹۱، محله ولدان ۹۲، رهنان با ۹۵ و دانشگاه صنعتی با ۱۰۰ AQI در وضعیت قابل قبول است.

لقایی افزود: به افراد دارای بیماری‌های قلبی و تنفسی، سالمندان، زنان باردار و کودکان توصیه می‌شود که کماکان فعالیت‌های طولانی و سنگین در فضای باز را کاهش دهند.

همچنین سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست (منطقه اصفهان)، امروز شاخص هوا در ایستگاه خیابان احمدآباد با ۱۰۶ و بزرگراه خرازی با ۱۲۰ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و در خیابان‌های پروین، استانداری و رودکی به ترتیب با ۶۱، ۶۰ و ۸۷ AQI در وضعیت قابل قبول ثبت شد.

شاخص هوا در شهرهای مجاور کلان‌شهر اصفهان از جمله در قهجاورستان با ۹۶، مبارکه با ۷۱، سجزی با ۸۵ در وضعیت قابل قبول و در شاهین شهر با ۱۱۵ AQI در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است‌.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص بطور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و بطور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

تاریخ: 
۱۷ مرداد ۱۴۰۲، ۹:۴۶
گروه خبر: 
دسته بندی در گروه: