نمایشگاه سلام و عرضه محصولات بومی برای زائران اربعین

خبرگزاری مهر؛ گروه فرهنگ و ادب_ زینب رازدشت: دومین نمایشگاه ملزومات سفر اربعین و کالای فرهنگی خانواده «سلام» از روز سه‌شنبه ۳۱ مرداد با هدف تسهیل در خرید ملزومات سفر اربعین و کالای فرهنگی خانواده‌ها در مصلی امام خمینی (ره) آغاز شده و تا روز یکشنبه ۱۰ شهریور ادامه دارد.

این دوره از نمایشگاه همچون دوره گذشته به نیت شهدای کربلا در ۷۲ غرفه مشتمل بر تولیدکنندگان چادر، عبا، روسری، شال، کفش، کیف کوله پشتی، خوراکی، قمقمه و داروهای موردنیاز اعم از پمادهای ضد درد، آموزش زبان عربی، فروش سیم کارت همراه اول ویژه زوار اربعین و.... در حال برگزاری است.

***

چند دقیقه‌ای به ساعت ۱۶ زمان آغاز نمایشگاه باقی مانده است؛ بازدیدکنندگان در محوطه مصلی منتظر باز شدن درها هستند. بخشی از بازدیدکنندگان مسافرانی از جنوب کشور هستند که برای خرید ملزومات اربعین به مصلی امام خمینی (ره) آمده‌اند. بخش دیگری هم از بازدیدکنندگان زائرانی هستند که قرار است در چند روز آینده مشرف به سرزمین بهشت یعنی کربلا شوند؛ چقدر ذوق و شوق دارند، کوچک و بزرگ، مرد و زن، پیر و جوان حتی کودکان. در میان بازدیدکنندگان کودک ۹ ساله‌ای بود که امسال قرار است برای نخستین بار در ایام اربعین عازم کربلا شود.

آن طرف تر گروهی از بانوانی را می‌بینیم که در قالب گروه ۱۰ نفره از مسجد امام حسن عسگری واقع در منطقه ۵ برای بازدید از نمایشگاه سلام آمده بودند و در حال گپ و گفت با یکدیگر بودند. آن چیزی که از صحبت‌های شأن متوجه شدم این بود که قرار است پایان این هفته عازم کربلا شوند.

ساعت ۱۶ درهای نمایشگاه باز می‌شود. نمایشگاه در دو راهرو قرار گرفته و در هر راهرو دو طرفه غرفه‌هایی کنار هم چیده شده‌اند. اولین غرفه مربوط به کوله پشتی‌هایی است که زائران می‌توانند در ایام اربعین از آن استفاده کنند. کمی جلوتر به ترتیب غرفه‌های عبا، چادر، تی شرت، عینک آفتابی و قمقمه و… قابل مشاهده هستند.

نمایشگاه سلام و عرضه محصولات بومی برای زائران اربعین

غرفه محصولاتی همچون قطره مرهم کف پا و قطره ضد درد بازدیدکنندگان بسیاری را به خود جذب کرده بود. این قطره‌ها ترکیبی از روغن زیتون، روغن شتر، روغن نارگیل، گیاه مورد، روغن سویا، روغن کرچک است که برای رفع تاول پا، رفع خشکی و ترک پا، اسپاسم و درد عضلات، رفع درد استخوان و مفاصل، درد آرتروز و رماتیسم استفاده می‌شود.

در کنار این محصولات، محصول دیگری هم به چشم می‌خورد که با عنوان پک اربعین به بازدیدکنندگان عرضه می‌شود. این پک مشتمل بر قطره‌هایی است که در صورت احساس شدن درد کف پا، زائران از آن استفاده می‌کنند و تفاوتش با دیگر محصولات این است که این پک، مجموعه جامع‌تری است.

غرفه خوراک‌ها و پک‌های خوراکی ویژه اربعین از جمله غرفه‌های شلوغ این نمایشگاه به شمار می‌رود و بازدیدکنندگان در حال خرید برای سفرشان هستند. بخش دیگری از غرفه‌ها را کتیبه‌ها و پرچم‌هایی تشکیل می‌دهند که با قیمت‌های مناسب به بازدیدکنندگان عرضه می‌شود.

نمایشگاه سلام و عرضه محصولات بومی برای زائران اربعین

یکی دیگر از غرفه‌هایی که می‌تواند برای زائران اربعین مفید باشد، دیالوگ‌های روزمره به زبان عربی است که در این غرفه تا اندازه‌ای به صورت مختصر برخی از دیالوگ‌های روزمره به زبان عربی برای بازدیدکنندگان نمایشگاه آموزش داده می‌شود. کمی جلوتر از این غرفه که می‌روم، فروش سیم کارت همراه اول ویژه زوار اربعین هم به چشم می‌خورد که نظر بسیاری از بازدیدکنندگان را به خود جلب کرده بود.

در ادامه غرفه‌ها، شاهد غرفه‌هایی با عرضه محصولاتی همچون حوله، روبالشی، لباس زیر مردانه، تی‌شرت مردانه، سجاده‌های جیبی، صلوات شمار و.... هستیم.

نمایشگاهی که کالای کمپینگ برای سفر آسان ارائه می‌کند

مهسا فرزان دبیر دومین نمایشگاه ملزومات سفر اربعین و کالای فرهنگی خانواده «سلام» گفت: مخاطبان این نمایشگاه تنها زائران اربعین نیستند، بلکه همه خانواده‌هایی هستند که برای ایام اربعین و عرض ارادت به آقا عبدالله قصد اقامه عزا دارد. این نمایشگاه برای آقایان، بانوان، کودکان و نوجوانان است.

وی افزود: نمایشگاه سلام تنها نمایشگاهی است که کالای کمپینگ برای سفر آسان ارائه می‌کند. ما در این نمایشگاه برای دهک‌های مختلف کالای مناسب با هر نوع قیمت و کیفیت داریم. همچنین قرار است یکسری از تولیدکنندگان تحت پوشاک الیاف طبیعی در این نمایشگاه حضور داشته باشند. محصولات ارائه شده در این نمایشگاه عام پسند است و برای همه اقشار مختلف جامعه، محصولات مناسبی داریم.

نمایشگاه سلام و عرضه محصولات بومی برای زائران اربعین

از آنجاکه نوع کفش در پیاده روی اربعین اهمیت دارد، در بخشی از این نمایشگاه شاهد غرفه کفش‌های کتانی، راحتی و دمپایی ویژه زائران اربعین هستیم. در ادامه غرفه‌ها، عرضه قمقمه، عینک آفتابی، کلاه نقاب دار نظر بازدیدکنندگان نمایشگاه را به خود جذب می‌کرد.

همچنین برخی از غرفه‌ها، محصولات خود را همچون روسری، شال و جوراب را با تخفیف‌های ویژه عرضه می‌کردند و در کنار آن برخی دیگر از غرفه‌ها عبا و چادر و دیگر ملزومات حجاب را با قیمت‌های مناسب‌تری به بازدیدکنندگان ارائه می‌کردند.

در میان بازدیدکنندگان، خانواده ۶ نفره ای به چشم می‌خورد که دارای دو فرزند دختر و دو فرزند پسر بودند که قرار است هفته آینده همگی باهم عازم کربلا شوند. آنها از آنجا که هرساله در کربلا میهمان خانه‌ام زینب می‌شوند، به پاس قدردانی از ام زینب، مقداری خوراکی و پرچم برای او درحال خرید بودند تا بخشی از زحمات ام زینب جبران شود.

این‌خانواده شش نفره، برگزاری این نمایشگاه را برای دومین سال اتفاق مبارکی دانستند و از مسئولان امر درخواست دارند تا به صورت فصلی مشابه این نمایشگاه در مرکز شهر برگزار شود تا بتوانند محصولات موردنیازشان را خریداری کنند.

بنا به مشاهده عینی خبرنگار، روز جمعه سه شهریور، این نمایشگاه یکی از روزهای شلوغی خود را طی کرد.

نمایشگاه سلام و عرضه محصولات بومی برای زائران اربعین

زمان برگزاری این‌نمایشگاه از ساعت ۱۶ تا ساعت ۲۲ است و همین امر سبب می‌شود خانواده‌ها فرصت بیشتری برای حضور در نمایشگاه و خرید داشته باشند.

طرح نذر حجاب (طرح تعویض چادرهای قدیمی با چادرهای نو با کیفیت)، فروش بلیت هواپیما و اتوبوس و عرضه دینار عراقی از دیگر بخش‌های جنبی این نمایشگاه به شمار می‌رود.

این نمایشگاه تا روز یکشنبه ۱۰ شهریور برپاست و علاقمندان می‌توانند برای بازدید از آن به سالن یک رواق شرقی مصلی امام خمینی (ره) مراجعه کنند.

تاریخ: 
۴ شهریور ۱۴۰۲، ۱۰:۵۶
گروه خبر: