موضع‌گیری قاریان برجسته قرآن جهان در پی تکرار اهانت به قرآن کریم

به گزارش خبرنگار مهر، برای چندمین بار طی چند هفته اخیر، عاملان قرآن‌سوزی در اروپا، با چراغ سبز پلیس و پس از دریافت مجوز برای تجمع ضد اسلامی، به قرآن کریم اهانت کردند. بعد از این واقعه برخی از اساتید و قاریان برجسته قرآن کریم جهان اسلام در این خصوص اظهار نظر و موضع‌گیری کردند که در ادامه بخشی از آنها منتشر می‌شود.

احمد احمد نعینع (قاری و داور بین‌المللی قرآن کریم) از مصر

خداوند عزت و جلال در کتاب عزیز می‌فرماید:

بسم الله الرحمن الرحیم

«هُوَالَّذی اَرسَلَ رَسولَه بالهُدی وَ دین الحَقّ لیُظهرَه عَلَی الدّین کُلّه وَ کَفی بالله شَهیدًا محمد رسول الله» (فتح /۲۷ و ۲۸)

سلام بر تو ای رسول خدا وای سرور ما! ای بهترین آفریده‌های الهی! ای کسی که خداوند تو را مایه رحمت جهانیان فرستاد و تو را مایه هدایت قرار داد. یاران و پیروان تو به حق و امنیت و آرامش و برادری دعوت می‌کنند در عالمی که فقط زبان قدرت و خشونت را می‌شناسد.

رسالت اسلام، رسالت محبّت و برادری است، علی‌رغم کینه‌توزی کینه‌ورزان و بی‌خردان و این به دلیل حقانیت دین اسلام است؛ دینی که خداوند عزیز و صاحب شکوه، حفاظت از آن و کتابش را تضمین کرده و در این باره چنین فرموده است: «إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّکْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ» (حجر /۹). و به استهزاکنندگان منحرف چنین وعده داده است: «انّا کَفَینکَ المُستَهزءینَ» (حجر/۹۵)

عبدالفتاح طاروطی (قاری و داور بین‌المللی قرآن کریم) از مصر

سلام و درود بر پیامبر گرامی و اهل بیت و پیروان ایشان

به دنبال اتفاق اخیر سوزاندن قرآن که توسط دشمنان اسلام صورت گرفت و توهینی آشکار به تمامی مسلمانان در شرق و غرب زمین است می‌گویم: این کار دلیل بر آن است که انجام دهنده آن، انسانیت خود را از دست داده است، زیرا انسانیت، هر آنچه که از آسمان نازل شده را گرامی می‌دارد. انسانیت یعنی به دیگر ادیان احترام بگذاریم و به یکدیگر توهین نکنیم. ما به یهودیت و نصرانیت توهین نکردیم همانگونه که خداوند فرمود: لَکُم دینُکُم وَ لیَ دین.

ولی زمانی که این اشخاص اقدام به سوزاندن قرآن کردند به آن‌ها می‌گویم: زمانی که شما بدون اراده فهمیدید که قرآن فاتح قلوب و مؤثر بر نفوس است این کار را کردید. شما فهمیدید که قرآن، عزت، فخر و افتخار ماست و مردم در شرق و غرب زمین حول قرآن جمع شدند و شما به وسیله این کار دشمنی خود را نشان دادید. قرآن می‌فرماید: «وَلَا یَزَالُونَ یُقَاتِلُونَکُمْ حَتَّیٰ یَرُدُّوکُمْ عَنْ دِینِکُمْ إِنِ اسْتَطَاعُوا» (بقره/۲۱۷)

من به شما می‌گویم داستان، سوزاندن قرآن نیست تا مسلمانان را از کتاب زندگی آنان محروم کنید! اگر می‌توانید قرآن را از قلوب ما بیرون بیاورید، پس انجام دهید که قطعاً نمی‌توانید، زیرا کسی جز خدا بر آنچه در سینه و قلب‌هاست تسلط ندارد.

ناامید شدید و تلاشتان ناکام ماند و به وسیله این کار نشان دادید که در برابر جلال و عظمت قرآن ضعیف هستید.

عظیم‌ترین تعبیری که درباره قرآن صادر شد از زبان شخصی صادر شد که کافربود و به خدا ایمان نداشت، ولید بن مغیره زمانی که گفت: وَاللّه! إنَّ لَهُ لَحَلاوَةً، وَ إنَّ عَلَیه لَطَلاوَةً، وَإنَّ أَعلاهُ لَمُثمرٌ وَ إنَّ أسفَلَهُ لَمُغدقٌ وَ إنَّهُ یَعلو وَ لا یُعلی عَلَیه و ما هو بقَول بَشَر.

طه عبدالوهاب (داور بین‌المللی قرآن کریم) از مصر

بسم الله الرحمن الرحیم

«إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّکْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ» (حجر /۹)

بنده حرفی و کلامی بالاتر از این کلام خدا را نمی‌گویم که این نوجوانان شریف خدا آن‌ها را حفظ کند و قرآن به وسیله آن‌ها حفظ شود در این جلسه آن را تلاوت کردند. (اشاره به آیه ۹ سوره حجر) این فعل مجرمانه (سوزاندن کتاب خدا) را به جز انسان متخلّف و بی‌وجدان انجام نمی‌دهد. قرآن در واقع کتابی است که شاهد و تصدیق‌کننده همه ادیان الهی است.

حق این کتاب آن است که باید یهودی، مسیحی و مسلمان از آن محافظت کنند، زیرا تنها دلیل وجود این ادیان است؛ بنابراین کسی که چنین اقدام ناشایستی نسبت به قرآن مرتکب شده، فاقد اهلیّت، عقل و شعور است؛ خداوند راست گفت و شما آن را با صدای نوجوانان حاضر در این جلسه قرآن شنیدید که از کشورها و قومیّت‌ها و زبان‌های مختلف از جمله آفریقا، پاکستان، مصر و… هستند.

خداوند متعال، متعهد به حفظ قرآن از هر متخلف و متکبری شده است. خداوندا! همانطور که به ما وعده حفظ قرآن را دادی، پس قدرتت را در (نابودی) کسی که به این قرآن دست درازی می‌کند به ما نشان بده!

عبدالناصر حَرَک (قاری بین‌المللی قرآن کریم) از مصر

خدواند متعال که اصدق الصادقین است در قرآن کریم می‌فرماید:

بسم الله الرحمن الرحیم

«إِنَّ هَٰذَا الْقُرْآنَ یَهْدِی لِلَّتِی هِی أَقْوَمُ وَیُبَشِّرُ الْمُؤْمِنِینَ الَّذِینَ یَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرًا کَبِیرًا» (اسراء / ۹)

درباره اتفاقاتی که در خصوص اهانت به ساحت قرآن و رسول گرامی اسلام افتاد، ما مسلمانان اعتراض و محکومیت شدید خود را نسبت به این امر ناپسند اعلام می‌داریم، چرا که این امر ناپسند باعث فتنه بین مردم می‌شود.

ما به عنوان مسلمان، همان چیزی را می‌گوئیم که خداوند متعال فرمود: لکم دینکم و لی دین. (سوره کافرون) و همچنین ما به همه ادیان و کتب آسمانی که از طرف خداوند متعال نازل شد، ایمان داریم، خداوند در این خصوص فرموده است: «ءامَنَ الرَّسولُ بما اُنزلَ الَیه من رَبّه؛ وَ المُؤمنونَ کُلٌّ ءامَنَ بالله وَ مَلائکه؛ وَ کُتُبه؛ وَ رُسُله؛ لا نُفَرّقُ بَینَ اَحَدٍ من رُسُله؛ وَ قالوا سَمعنا وَ اَطَعنا غُفرانَکَ رَبَّنا وَ الَیکَ المَصیرُ» (بقره/۲۸۵)

این اقدام شنیع و نامبارک باعث اتفاقات فریبنده و برانگیختن خشم بین مردم نسبت به ادیان می‌شود که ما آن را نمی‌خواهیم. از خداوند متعال خواستاریم که همه ما را به راه مستقیم هدایت فرماید.

رضوان درویش (مبتهل و داور بین‌المللی قرآن کریم) از سوریه

بسم الله الرحمن الرحیم
«یُریدونَ اَن یُطفؤا نورَ الله باَفواههم وَ یَأبَی اللهُ الّا اَن یُتمَّ نورَه وَ لَوکَرهَ الکافرونَ» (توبه / ۳۲)

درود و تحیت خدواند بر پیامبر گرامی حضرت محمد و اهل بیت و اصحابش.

خداوند متعال، حفظ کتاب خود را در همه زمان‌ها تا روز قیامت برای ما تضمین فرموده است و هرگونه فعلی و هر کاری که کینه توزان به ساحت قرآن کریم انجام دهند، هیچ تغییری در ثابت قدم بودن ما و اعتقاد و تلاوت و عمل به احکام قرآن ایجاد نخواهند کرد.

ما این عمل این اشخاص که آن را با توهین و کینه‌توزی و دشمنی انجام می‌دهند مردود می‌دانیم و از همین جا آن را استنکار و تقبیح می‌کنیم و از خداوند متعال امید و مسألت داریم که ما را بر دین خود ثابت قدم بدارد.

محمد عارف العسلی (داور بین‌المللی قرآن کریم) از سوریه

بسم‌الله الرحمن الرحیم

و صلوات و درود بر محمد و آل و اصحابش، خداوند در کتاب آسمانی خود می‌فرماید: ما ذکر را نازل کردیم و آن را حفظ خواهیم کرد؛ و نیز فرمود: پروردگارا، ما را بر آنچه سفیهان کردند سرزنش مکن. قرآن نزد خداوند متعال محفوظ است و در سینه‌های مؤمنان و در دل‌های آنان از پیر و جوان و زن و مرد قرار دارد. حفظ و حک شده در دل شأن، به این منحرفان که از قرآن متنفرند، اهمیتی نمی‌دهیم.

کلامی قدیم است که هرگز از شنیدنش خسته نمی‌شویم.
منزه است از هر کردار و گفتار ونیت خارجی
من به وسیله قرآن از هر بیماری شفا یافته ام
و نور او راهنمای عقل من است هنگامی که نادان و سرگردانم.

پروردگارا از رازهای آن آگاهم ساز و قلب و ذهن و چشم مرا به نورش روشن ساز
خدایا هر که خواهان فریب ماست او را ناکام گردان
و هر که شکست ما را می‌خواهد او را با عزت و اقتدارت شکست ده

قرآن کلام خداست، تحریف نمی‌شود، تغییر نمی‌کند، تبدیل نمی‌شود، نمی‌سوزد، هرچند مجرمین به ظاهر آن را انجام دهند، کتاب آسمانی ثابت قدم و صبور است و قدیم. قرآن، حرمت و قداست دارد. خدایا از آن‌ها انتقام بگیر، زیرا آن‌ها تو را ناتوان نسازند. قرآن رفیع است، رفیع است، رفیع است.

محمدحسین اکبر (پژوهشگر قرآن کریم) از پاکستان

بسم الله الرحمن الرحیم
«إِنَّ هٰذَا القُرآنَ یَهدی لِلَّتی هِیَ أَقوَمُ» (اسراء/۹)

قرآن کریم آن کتاب آسمانی، آخرین کتابی است که از سوی خداوند متعال نازل شده است و بیشترین تیراژ کتابی است که در دنیا منتشر می‌شود، خوانده می‌شود و موجب هدایت مردم است.

تعالیم قرآن مجید و تک تک آیات آن معجزه است، به گونه‌ای است که دل‌های مردم را مسخّر و مجذوب می‌کنند. این آیات دل‌ها را نور و جلا می‌دهد و تمام دل‌ها و ذهن‌ها را به وسیله آن منوّر می‌کند. مردمی که قرآن را وسیله هدایت خودشان قرار می‌دهند، گروه گروه در دایره اسلام وارد می‌شوند.

دولت‌های غربی به ویژه سوئد، دانمارک و برخی دیگر از کشورهای استعمارگر غربی که توانایی مقابله با معارف قرآن و حقانیت قرآن را ندارند، اقدام به قرآن سوزی و هتک حرمت به ساحت مقدس قرآن می‌کنند، با این تصور که می‌توانند با این گونه اقدامات حقانیت قرآن را از بین ببرند و مردم را از قرآن دور کنند.

ما این‌گونه اقدامات را به شدت مذمت و محکوم می‌کنیم و اعلام می‌داریم که قرآن کتابی است که حقانیت آن تا روز قیامت باقی خواهد ماند و همین‌طور به هدایتگری ادامه می‌دهد و عمل‌کنندگان و پیروان خودش را شفاعت می‌کند.

وظیفه تمام مسلمین جهان این است که قرآن را بیش از پیش تلاوت کنند، سعی در فهم قرآن داشته باشند و تا آنجایی که می‌توانند به معارف قرآن عمل کنند و به این طریق این توطئه جهانی علیه قرآن را خنثی کنند. برای اصلاح جامعه هیچ راهی بهتر از عمل به قرآن وجود ندارد، قرآن و اهل بیت علیهم السلام از سوی خداوند متعال به عنوان مشعل راهی هستند که ما را به سعادت رهنمون می‌سازند.

ما باید خودمان به قرآن عمل کنیم، دیگران را با راه قرآن آشنا سازیم و این بهترین راهی است که این‌گونه اقدامات مذبوحانه دشمنان اسلام را می‌توانیم ناکام سازیم.

احمد میان تهانوی (داور بین‌المللی قرآن کریم) از پاکستان

بسم الله الرحمن الرحیم

إنَّ هَذَا القُرآنَ یَهدی للَّتی هیَ أقوَمُ وَیُبَشّرُ الْمُؤمنینَ الَّذینَ یَعمَلُونَ الصَّالحَات أنَّ لَهُم أجرًا کَبیرًا» (الاسراء/۹)

در واقع قرآن یکی از کتب آسمانی است، بنابراین باید به آن احترام گذاشت، همان‌طور که سایر کتب آسمانی مانند تورات و انجیل مقدس هستند و باید مورد احترام قرار گیرند و هر انسانی موظف به احترام به آن کتاب مقدس است. قرآن و سایر کتب آسمانی، چون این کتاب‌ها کتاب مقدسی هستند.

سید صداقت علی (داور بین‌المللی قرآن کریم) از پاکستان

قرآن کریم کتابی است که الله تبارک و تعالی بر حبیبش نازل فرمود و در این کتاب سخن از تمام کتاب‌های آسمانی به میان آمده است.

قرآن کریم در تصدیق آموزه‌های آن کتاب‌های آسمانی و پیشبرد آن‌ها نقش اساسی داشته است، همه انبیا به قرآن کریم و تمام کتاب‌های آسمانی تکریم کرده اند.

در این روزها اتفاقی افتاد و آن اینکه قرآن کریم را آتش زدند که این اقدام باعث برانگیخته شدن احساسات مسلمانان و جریحه‌دارشدن آنان شد این عمل بسیار ناپسندیده بود، این اقدام برای مسلمانان غیر قابل تحمل است. باید از کارهایی که باعث اختلاف در سراسر جهان می‌شود پرهیز گردد، الله تبارک و تعالی به ما توفیق دهد که احترام قرآن را پاس بداریم.

عادل خلیل (داور بین‌المللی قرآن کریم) از لبنان

در برابر ماجرا و جریانی که یک عدّه کینه‌توز و سبک مغز در آتش‌سوزی قرآن کریم ایجاد کرده‌اند، ما در کشور لبنان، این عمل ننگین و ناپسند که دلالت بر ضعف و دور بودن آن‌ها از تمدّن انسانی دارد را به شدّت قبیح دانسته و محکوم می‌کنیم. به همین دلیل از همه انسان‌های شریف در کل جهان، درخواست می‌کنیم که در برابر این اعمال غیرانسانی، فتنه انگیز و تفرقه‌افکن مقابله نمایند.

در حالی که قرآن کریم ما را به وحدت و یکپارچگی دعوت می‌نماید: «وَ اعتَصموا بحَبل الله جَمیعًا وَ لا تَفَرَّقوا» (آل‌عمران /۱۰۳) به همین دلیل دعوت قرآن کریم یک دعوت همگانی برای همه مردم جهان است: «ان هُوَالّا ذکرٌ للعّْلَمینَ» (یوسف / ۱۰۴؛ ص /۸۷ و تکویر/۲۷)

افرادی که این عمل غیرانسانی را انجام دادند می‌خواهند مردم را از قرآن کریم و تعالیم آن دور کنند، لذا بر ما واجب است که از قرآن، با جان، جسم و فکرمان دفاع کنیم و تعالیم این کتاب آسمانی را عزیز و دستورات آن را به کلّ جهان برسانیم.

ما محکومیت و برائت از عمل شنیع مذکور را دوباره ابراز می‌داریم و از همه مؤسسات و مراکز مرتبط می‌خواهیم که از تکرار این عمل ناشایست، ممانعت کرده و عاملین آن عمل زشت و مجرمانه را شناسایی و به سزای اعمال‌شان برسانند.

رافع العامری (داور بین‌المللی قرآن کریم) از عراق

خداوند در کتاب خود می‌فرماید «لا نفرق بین أحد من رسله» ما حادثه هتک حرمت به قرآن کریم را محکوم می‌کنیم. قرآن یکی از کتب آسمانی است که از طرف خدای سبحان بر آخرین پیامبر نازل شده است و آن کتاب رحمت است که بر پیامبر رحمت نازل شده است، چنان‌که خداوند می‌فرماید: «وما أرسلناک إلا رحمة للعالمین».

بنابراین این کتاب شایسته نیست که مورد هجمه و تعدی قرار گیرد چرا که این کتاب فقط نماینده مسلمانان نیست بلکه نماینده کل بشریت است. بر این اساس، هجمه به این کتاب هجمه به کل مخلوقات است و ما از جانب خود این عمل را محکوم می‌کنیم و درخواست ما از تمام نهادهای حکومتی که این هجمه‌ها در برابر أنظار آنان صورت می‌گیرد این است که در مقابل این عمل، یک موضع جدی و محکم بگیرند و این اقدامات را متوقف کنند، به خاطر احترام به خداوند و پیامبران و کتب الهی او. امیدواریم که یک قانون بین‌المللی وضع شود تا از این گونه اقدامات زشت و پلید در خصوص همه کتاب‌های آسمانی به طور جدی جلوگیری شود.

خیرالدین الهادی (داور بین‌المللی قرآن کریم) از عراق

خداوند متعال در کتاب شریف خود در وصف قرآن کریم می‌فرماید: این قرآن به راستی هدایت می‌کند و مؤمنان را بشارت می‌دهد. این کتابی که خداوند متعال بر پیامبر گرامیش نازل کرده است، همچنان مردم را از تاریکی‌ها به سوی روشنایی بیرون می‌آورد و اجتماع امروز مسلمانان برای یاری کتاب خدا وظیفه عمومی همه مسلمانان است و پیام‌های متعددی را در بر می‌گیرد.

پیام اول به خدای متعال، مبنی بر این که ما بندگان همچنان بر عهد و پیمانی که بستیم برای یاری تمام چیزهایی که بر ما واجب کرده‌ای هستیم. پبام دوم به حبیب ما محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم این است که ما مسلمانان همیشه یاری گر کتاب خداوند که معجزه شما در دعوت به خداست هستیم و این یاری ما از روی اطاعت خدا و محبت رسول الله است.

پیام سوم به همه ما به عنوان مسلمان، که ما باید عهد ببندیم و مشارکت کنیم و دوباره در این میدانی که همه ما را جمع کرده کتاب الله جمع شویم و ما باید برای یاری و مواجهه با تمام تهدیداتی که در این مرحله مهم و سخت از تاریخ اسلام با آن مواجه می‌شویم متحد وکنار یکدیگر باشیم برای یاری آخرین کتاب آسمانی.

پیام آخر، به دشمنانی که کار قبیح انجام دادند و به آن‌ها می‌گوئیم که: امروز در این مرحله مهم، کار شما ما را از کتاب خدا دور نمی‌کند و این کارهای شما اصرار ما برای خدمت به این دین و خدمت به این کتاب را بیشتر می‌کند، کتابی که تأثیر آن در سطوح مختلف و در ملت‌های مختلف فراگیر شده است، احساس ما این است که اثر قرآن و تأثیر آن بر ملت‌های مختلف، سبب اقدام این بی خردان در تحریف، پاره کردن و سوزاندن کتاب خدا شده است.

علی الصّفّار کربلایی (پژوهشگر قرآن کریم) از عراق

قرآن کریم، کتاب جاودان و نازل شده از جانب خداوند حکیم و خبیر است؛ کتابی که در آن، نور، رحمت، شفاء، هدایت، موعظه، بشارت و بیان برای مردم و جداکننده‌ای بین حق و باطل است.

این کتاب در طی زمان‌های مختلف و حوادث روزگار، در سینه‌ها حفظ شده است، پس اهل کفر و صاحبان ستم و جنایت، این مطلب و پیام را بشنوند. به کسانی که هواهای نفسانی‌شان، این امر زشت را در نظرشان زیبا جلوه داد و به کتاب خدا جسارت کردند و آن را سوزاندند، در قالب کلامی منظوم می‌گویم‌: ای سوزاننده آیات آسمانی با آتش، دستت فلج و خونت جاری باد.

با تمام کینه‌توزی عمیقت، خواستی یک سنّت نورانی تعلیم یافته را محو نمایی. ولی تو، خودت را از روی نادانی سوزاندی؛ چرا که تمام آیات قرآن، یکپارچه نور والا مرتبه‌اند. دل‌های مردم، با هدایت الهی، آن را حفظ کردند و خرَدها آن را حفظ کردند و قرآن خود نگهبان و پشتیبان است. به دلیل تعهّدی از جانب پروردگار آسمان‌ها، همین کفایت می‌کند که از هر گونه آسیب و گزندی محفوظ باشد.

خداوند متعال در قرآن کریم فرموده است: «انّا نَحنُ نَزَّلنَا الذّکرَ وَ انّا لَه لَحفظونَ» (حجر/۹)

علی الزاهدی (پژوهشگر قرآن کریم) از استرالیا

«یُرِیدُونَ لِیُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ کَرِهَ الْکَافِرُونَ» (توبه /۳۲)

جمعیت مسلمان استرالیا همانند بقیه مسلمانان در شرق و غرب جهان، این عمل مفتضحانه و مجرمانه قرآن‌سوزی که کاری حیوانی و غیر انسانی است را ناپسند داشته، محکوم و مردود اعلام می‌کند.

جمعیت مسلمان در استرالیا به خصوص در روز عاشورا در راهپیمایی پرشور و بزرگ در شهرهای مختلف، از جمله: سیدنی، ملبورن، بریزبن، آدلاید و پرت، این عمل مجرمانه و غیرانسانی را با شعار «لبیک یا قرآن» و «لبیک یا حسین» به شدت محکوم کردند.

همان‌طور که خداوند متعال فرموده است: «إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّکْرَ وَ إِنَّا لَهُ لَحافِظُونَ» (حجر/۹)

این عمل مجرمانه، باعث ازدیاد و استحکام تمسّک جوامع مسلمان در تمام جهان به قرآن کریم و موجب دفاع از این کتاب مقدّس که برای هدایت و روشنگری مردم و جدایی آن‌ها از گمراهی نازل می‌شود.

ان‌شاءالله در این جایگاهی که هستیم، ثابت خواهیم ماند و راهپیمایی‌های محکومیت این عمل مجرمانه را ادامه خواهیم داد. خداوند، ما و همه مسلمانان جهان را در دفاع از کیان و حقیقت قرآن موفّق بدارد، به حقّ محمد (ص) و خاندان پاکش (ع).

امان‌الله احمدی (داور بین‌المللی قرآن کریم) از افغانستان

انا نحن نزلنا الذکر و انا له لحافظون

الله متعال می‌فرماید: بدون شک ما این کتاب را نازل کردیم و حفاظت کننده آن هستیم. از این آیات معلوم می‌شود که الله متعال متکفل حفظ کتاب خود است، لکن مسئولیت ما و شما در برابر کتاب الله این است که در مقابل کسانی که توهین می‌کنند به مقدسات خصوصاً به قرآن کریم سکوت نکنیم و صدا بلند کنیم.

در این اواخر دیده می‌شود در کشورهای اروپایی، نسخه‌های قرآن را می‌سوزانند، توهین می‌کنند و تقاضای ما از دادگاه‌های بین‌المللی این است که این افراد را باید دستگیر و مجازات کنند.

عمر بو سعده (داور بین‌المللی قرآن کریم) از الجزایر

قلب همه ما همراه با قرآن و اهل قرآن است و هر گاه قرآن را سوزاندند قلب ما هم سوخت. زیرا ما بدون قرآن چیزی نیستیم و هر گاه ضرری به قرآن برسد به تمام مسلمانان نیز ضرر می‌رسد.

سیدمحسن موسوی بلده (داوربین‌المللی قرآن کریم) از ایران

«یُریدُونَ لیُطفئُوا نُورَ الله باَفوَاههم وَاللَّهُ مُتمُّ نُوره وَلَو کَرهَ الکَافرُونَ» (صف/۸)

فاجعه به آتش کشیدن کتاب مقدس مسلمانان، قرآن کریم، و توهین به ساحت مقدس این کتاب بزرگ، برای طراحان و سرپنجه‌های عملیاتی آن‌ها نتیجه معکوس به بار خواهد آورد. یعنی این تهدید به فرصتی برای مسلمانان تبدیل خواهد شد و مسلمانان را حول محور قرآن متحدتر و منسجم‌تر خواهد کرد و حتی دول اسلامی را حول محور قرآن کریم به یکدیگر نزدیک‌تر خواهد نمود.

من پیشنهادی دارم، ما مسلمانان از غلبه یافتن احساسات خود برعقل‌مان اجتناب کنیم و ما برعکس آن‌ها از به کار بردن کلمات خشونت‌آمیز و اعمال خشونت‌آمیز باید اجتناب کنیم و بالعکس باید قلوب مسیحیان و کلیمیان را جلب کنیم، ما باید از سیاست گذاشتن گُل در لوله تفنگ سربازان دشمن استفاده کنیم، نتیجه می‌دهد و نتیجه داده است در طول زمان‌های گذشته.

پیشنهاد می‌کنم در یک روز مشخص، همه مسلمان جهان در همه کشورها به خصوص در کشورهای غربی به خیابان‌ها بیایند و کتب مقدس آسمانی، قرآن، انجیل و تورات را همراه با گل در دستان خودشان بگیرند و به ساحت مقدس این کتاب‌ها و پیامبران گرامی ادیان آسمانی ادای احترام کنند. به این ترتیب، قلوب توده‌های مردم مسیحی و کلیمی را جذب خواهیم کرد و نقشه دشمنان را خنثی خواهیم کرد.

حمیدرضا مستفید (پژوهشگر و داور بین‌المللی قرآن کریم) از ایران

دشمنی با قرآن کریم امر جدیدی نیست، این امر از زمان نزول قرآن شروع شد و دشمنان قرآن برای محو این کتاب مقدس و خاموش کردن نور الهی از هرچه در توان داشتند مایه گذاشتند، جنگ‌ها برپا کردند، حتی در این مسیر خودشان کشته شدند، ولی کافی بود فقط یک سوره مثل سوره‌های قرآن بیاورند که فرموده است: «قُلْ فَأْتُوا بِسُورَةٍ مِثْلِهِ وَادْعُوا مَنِ اسْتَطَعْتُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ إِنْ کُنْتُمْ صَادِقِینَ» (یونس / ۳۸)

این قبیل کارها مانند سوزاندن قرآن و پاره کردن قرآن، فقط دلیل است بر عجز و ناتوانی این افراد در مقابل عظمت قرآن، چه اینکه اگر به جای این امور فقط یک سوره مثل سوره‌های قرآن بیاورند، قرآن حرف خود را عملاً پس می‌گیرد. این اعمال، طبق آیه قرآن نشان از کبر در درون این افراد دارد در مقابل حق: «إنَّ الَّذینَ یُجَادلُونَ فی آیَات اللَّه بغَیْر سُلْطَانٍ أَتَاهُمْ إن فی صُدُورهمْ إلَّا کبْرٌ مَّا هُم ببَالغیه» (غافر/۵۶)

و این قبیل اعمال از کبر درونی افراد نشأت گرفته است. پروردگار منزه و والا مرتبه فرمود که آن‌ها به هدف‌شان نمی‌رسند.

مهدی دغاغله (داور بین‌المللی قرآن کریم) از ایران

«وَ یُحقُّ اللهُ الحَقَّ بکَلمته؛ وَ لَوکَرهَ المُجرمونَ» (یونس/۸۲)

مجرمان و دشمنان قرآن مرتکب بدترین جنایت‌ها با کارهای مجرمانه خود نسبت به قرآن کریم می‌شوند. ما این عمل مجرمانه و زشت و قبیح را به شدت مردود و محکوم می‌کنیم که این سوزاندن قرآن کریم است.
این کار و رفتار، دلالت بر ضعف و عجز دشمنان در برابر منطق قرآن کریم دارد.

از شورای عالی قرآن جمهوری اسلامی ایران، که مجموعه‌ای از پیام‌های بزرگان قرآن کریم و داوران بین‌المللی از سراسر دنیا را جمع آوری نمود تشکر و قدردانی می‌کنیم. حمد و سپاس خداوندی را که کلام کافران را پست‌ترین و کلام خدا را بالاترین قرار داد.

تاریخ: 
۱ شهریور ۱۴۰۲، ۱۰:۰۹
گروه خبر: