مهرگان: در والیبال زنان باید جاه‌طلب باشیم/ هیچ چوب جادویی برای پیشرفت نداریم

جواد مهرگان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، درباره کسب عنوان چهارمی تیم باریج اسانس کاشان در رقابت‌های قهرمانی باشگاه‌های والیبال زنان آسیا، اظهار داشت: تیم‌هایی که در این مسابقات شرکت کردند، لژیونرهای زیادی داشتند و اگر باریج هم از بازیکنان لژیونر استفاده می‌کرد می‌توانست عملکرد بهتری داشته باشد. باشگاه‌ها نباید صرفا از بازیکنان ملی استفاده کنند و خوب است تا به استفاده از والیبالیست‌های خارجی هم روی آوریم. هر چند این موضوع به سیاست باشگاه‌ها باز می‌گردد.

وی درباره اعزام تیم‌های رده پایه به جام کورناکیا ایتالیا، گفت: فعالیت‌های خوبی شروع شده و تیم‌های نوجوانان و جوانان مشغول تمرین هستند و در دیدارهای بین‌المللی شرکت می‌کنند. امیدوارم بتوانیم در مسیر رشد حرکت کنیم.

مشاور سابق تیم ملی والیبال زنان با اشاره به اینکه مقایسه والیبال زنان با مردان اشتباه است و منطقی نیست، خاطرنشان کرد: حتی مقایسه والیبال زنان چین و ترکیه با مردان این کشورها هم درست نیست. تفاوت‌های فرهنگی و اجتماعی در والیبال مردان و زنان وجود دارد و باید با ثبات در اجرای برنامه‌ها گام در مسیر موفقیت برداریم. نه آنکه یک مدیری تغییر کند و بعد از آن تمامی برنامه‌ها هم تغییر کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که تفاوت الکساندرا کمپدلی با سرمربی پیشین خارجی تیم ملی والیبال ایران و مربیان داخلی چیست؟ یادآور شد: اکنون نمی‌توانم درباره تفاوت صحبت کنم. او باید به همراه تیم ملی در مسابقات مختلف شرکت کند و بانوان را تمرین دهد و نقاط ضعف آنها را برطرف کند تا در مسابقات خود را نشان دهد. کمپدلی هیچ شناختی از تیم ندارد و باید دوباره برنامه ریزی کند. هیچ چوب جادویی این وسط وجود ندارد تا تیم را یکماهه بالا ببرد و هم چیز با برنامه‌ریزی با ثبات امکان‌پذیر است.

مهرگان: باید در والیبال زنان جاه‌طلب باشیم/ هیچ چوب جادویی برای پیشرفت نداریم

مهرگان اضافه کرد: در اجرای برنامه‌ها برای تیم ملی والیبال زنان نباید تصمیمات احساسی و عجولانه گرفته شود. با تصمیمات آنی و زودگذر هیچ اتفاقی نمی‌افتد. همه باید برای گام برداشتن در مسیر رو به جلو صبور باشند. درست نیست که بازیکنان هشت ماه در اردو تمرین کنند زیرا از نظر عاطفی، تحصیلی و توسعه اجتماعی تحت تاثیر قرار می‌گیرند و دچار مشکل می‌شوند. باید در استان‌ها مراکز قهرمانی را پرورش دهیم و این موضوع کلید موفقیت است.

رییس کمیته آموزش فدراسیون والیبال با اشاره به اینکه والیبال زنان به بازی‌های بین‌المللی بیشتری نیاز دارد، گفت: باید تجربه بازیکنان اضافه شود و سبک بازی بومی خود را پرورش دهیم و سرعت و تنوع تاکتیکی بیشتری را داشته باشیم. به آموزش تکنیکی بازیکنان بیشتر اهمیت دهیم و خلاقیت بازی را بالا ببریم و این مسایل رمز موفقیت والیبال زنان است.

وی ادامه داد: موفقیت‌ها به یکباره ایجاد نمی‌شود و این موضوع نیازمند پورسه‌ای طولانی است. همچنین باید لیگ برتر تقویت شود. زیرا این موضوع هم سبب پیشرفت تیم ملی والیبال زنان خواهد شد. ما هر چند رشد می‌کنیم اما سرعت رشد تیم ملی والیبال زنان کافی نیست و کشورهای دیگر به سرعت در حال پیشرفت هستند و فاصله ما با آنها زیاد است. باید جاه‌طلب‌ باشیم و برنامه‌ریزی جدی‌تری انجام دهیم. تصور نکنیم که باقی رقبا نشسته‌اند تا پیشرفت کنیم. آنها به سرعت در حال جهانی شدن هستند.

گروه خبر: 
دسته بندی در گروه: