علل، عوارض و درمان عدم تخلیه اسپرم

علل، عوارض و درمان عدم تخلیه اسپرم

گاهی مرد در طول رابطه جنسی، به ارگاسم می‌رسد، اما تخلیه اسپرم ندارد. در این مقاله به علل، عوارض و درمان عدم تخلیه اسپرم می‌پردازیم.
در این مقاله می‌خوانید: 
 • عدم تخلیه اسپرم
 • علت عدم تخلیه اسپرم چیست؟
 • آیا عدم تخلیه اسپرم همان انزال رتروگراد است؟
 • چه افرادی در معرض خطر عدم تخلیه اسپرم هستند؟
 • تشخیص عدم تخلیه اسپرم 
 • درمان عدم تخلیه اسپرم (ارگاسم خشک)
 • آیا عدم تخلیه اسپرم بر باروری تاثیر می گذارد؟
 • با پزشک خود مشورت کنید
 • خلاصه

علل، عوارض و درمان عدم تخلیه اسپرم

عدم تخلیه اسپرم

به طور کلی علت عدم تخلیه اسپرم ممکن است شامل کمبود تستوسترون، یا انسداد مجرای اسپرم باشد. درمان این مشکل در دسترس است، اما به علت آن بستگی دارد. آیا تا به حال برایتان پیش آمده که به ارگاسم رسیده، اما دچار انزال نشده باشید؟ اگر پاسخ مثبت است، یعنی ارگاسم خشک داشته‌اید. ارگاسم خشک که به آن انزال ارگاسمیک هم گفته می‌شود، زمانی اتفاق می‌افتد که هنگام رابطه جنسی به اوج می‌رسید اما عدم تخلیه اسپرم دارید. 
ارگاسم خشک یکی از شکل‌های انزال است که در آن حتی اگر آلت تناسلی مرد، تحریک شود قادر به انزال نیست. نوع دیگر، انزال آنورگاسمی است که زمانی اتفاق می‌افتد که مرد نمی‌تواند به ارگاسم برسد، یا در حالی که بیدار است انزال داشته باشد.
بسته به علت، ارگاسم خشک می‌تواند یک اتفاق موقت باشد، یا برای همیشه ادامه پیدا کند. عدم تخلیه اسپرم یا ارگاسم خشک لزوما یک مشکل جدی برای سلامتی نیست و تنها زمانی ممکن است بر شما تاثیر بگذارد که بخواهید بچه‌دار شوید. 
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علت عدم تخلیه اسپرم و درمان آن ادامه مطلب را بخوانید.

بیشتر بخوانید: اسپرم صفر درمان دارد؟

علل، عوارض و درمان عدم تخلیه اسپرم

علت عدم تخلیه اسپرم چیست؟

بیشتر افراد، ارگاسم خشک را پس از جراحی برداشتن مثانه، یا پروستات گزارش می‌کنند. هر دو روش می‌توانند باعث توقف تولید اسپرم شوند، نتیجه این است که وقتی به ارگاسم می‌رسید، تخلیه اسپرم صورت نمی‌گیرد و انزال نمی‌کنید.
بیشتر افراد، ارگاسم خشک را پس از جراحی برداشتن مثانه، یا پروستات گزارش می‌کنند. هر دو روش می‌توانند باعث توقف تولید اسپرم شوند.
ارگاسم خشک می‌تواند ناشی از موارد زیر باشد: 
 • آسیب عصبی ناشی از دیابت، ام اس، یا آسیب نخاعی
 • داروهایی که فشار خون بالا، بزرگی پروستات یا اختلالات خلقی را درمان می‌کنند
 • مجرای اسپرم مسدود شده 
 • کمبود تستوسترون
 • اختلال ژنتیکی تولید مثل
 • جراحی پروستات با لیزر و سایر روش‌ها برای درمان بزرگی پروستات
 • رادیوتراپی برای درمان سرطان پروستات
 • جراحی برای درمان سرطان بیضه
استرس و سایر مسائل روانی نیز می‌تواند باعث ارگاسم خشک شود، اما این دلایل موقتی و موقعیتی هستند. یعنی ممکن است مرد بتواند در طول یک رابطه جنسی به طور طبیعی به ارگاسم برسد و انزال داشته باشد، اما در رابطه جنسی دیگر این اتفاق رخ نمی‌دهد. 

بیشتر بخوانید: نحوه ی اهدای اسپرم، چگونه است؟

علل، عوارض و درمان عدم تخلیه اسپرم

آیا عدم تخلیه اسپرم همان انزال رتروگراد است؟

جواب، منفی است. اگر چه عدم تخلیه اسپرم و انزال رتروگراد می‌توانند همزمان اتفاق بیفتند، اما این شرایط یکسان نیستند. انزال رتروگراد زمانی اتفاق می‌افتد که گردن مثانه در طول ارگاسم بسته نشود. در این شرایط، مثانه قادر به توقف جریان برگشتی نیست و به مایع منی اجازه می‌دهد تا به مثانه برگردد. این مشکل معمولا توسط داروهای مسدودکننده آلفا مانند «فلوماکس» یا جراحی‌های مثانه، یا پروستات که به گردن مثانه آسیب می‌زند، ایجاد می‌شود.
مردانی که با انزال رتروگراد سر و کار دارند، وقتی به ارگاسم می‌رسند، مایع منی کمی از آن‌ها خارج می‌شود، اما ممکن است متوجه شوند که ادراری که پس از رابطه جنسی دفع می‌شود، با مایع منی کدر شده است. در ارگاسم خشک یا عدم تخلیه اسپرم، هیچ نوع منی وجود ندارد. اگر چه عدم تخلیه اسپرم می‌تواند ناشی از انزال رتروگراد باشد، اما با انزال رتروگراد تفاوت دارد.

بیشتر بخوانید: علت کم تحرکی اسپرم چیست؟

علل، عوارض و درمان عدم تخلیه اسپرم

چه افرادی در معرض خطر عدم تخلیه اسپرم هستند؟

اگر چه این مشکل دلایل متعددی دارد، اما افرادی که جراحی برداشتن پروستات (پروستاتکتومی رادیکال) انجام داده‌اند، همیشه ارگاسم خشک را تجربه خواهند کرد. در پروستاتکتومی رادیکال، هم پروستات و هم غدد منی مجاور در طول عمل خارج می‌شوند.
افرادی که دیابت دارند، یا جراحی لگن برای درمان سرطان پروستات، مثانه یا بیضه انجام داده‌اند نیز در معرض خطر عدم تخلیه اسپرم قرار دارند. 
افرادی که دیابت دارند، یا جراحی لگن برای درمان سرطان پروستات، مثانه یا بیضه انجام داده‌اند نیز در معرض خطر عدم تخلیه اسپرم قرار دارند. 

تشخیص عدم تخلیه اسپرم

اگر ارگاسم خشک دارید و مطمئن نیستید که دلیل آن چیست، از پزشک خود وقت ملاقات بگیرید. پزشک از شما در مورد علائمتان، مصرف دارو و شرایط روحی‌تان سئوالاتی می‌پرسد. همچنین آلت تناسلی، بیضه‌ها و راست‌روده شما را معاینه می‌کند. ممکن است پزشک آزمایشی انجام دهد تا ادرار شما را از نظر مایع منی پس از رسیدن به ارگاسم بررسی کند تا مشخص شود که ارگاسم خشک را تجربه می‌کنید یا انزال رتروگراد هم دارید. 
این تجزیه و تحلیل معمولا در مطب پزشک انجام می‌شود. پزشک، یک ظرف نمونه ادرار به شما می‌دهد و از شما می‌خواهد تا در دستشویی تا رسیدن به ارگاسم، خودارضایی کنید، سپس نمونه ادرار را برای آزمایش جمع‌آوری می‌کنید.
پزشک ممکن است آزمایشات تکمیلی بیشتری را انجام دهد، یا این‌که شما را به متخصص ارجاع دهد تا علت اصلی مشکلتان مشخص شود.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با پزشکان متخصص اورولوژی

علل، عوارض و درمان عدم تخلیه اسپرم

درمان عدم تخلیه اسپرم (ارگاسم خشک)

به این دلیل که اکثر مردان هنگام ارگاسم در حال لذت بردن هستند، ممکن است عدم تخلیه اسپرم، مشکلی برایشان ایجاد نکند. هیچ راهی برای درمان کامل ارگاسم خشک وجود ندارد و درمان نسبی به علت زمینه‌ای بستگی دارد.
مثلا اگر به دلیل مصرف دارو با ارگاسم خشک سروکار دارید، پس از قطع مصرف دارو، توانایی شما برای انزال طبیعی بازمی‌گردد. اگر ارگاسم خشک، موقعیتی و به استرس روانی مربوط باشد، مشاوره می‌تواند به شما کمک کند مشکلات خود را حل کنید.
اگر ارگاسم خشک ناشی از انزال رتروگراد باشد، پزشک ممکن است دارویی برای کمک به بسته نگه داشتن عضله گردن مثانه در زمان اوج‌گیری تجویز کند. این داروها عبارتند از: 
 • میدودرین
 • برومفنیرامین
 • ایمی پرامین 
 • کلرفنیرامین 
 • افدرین

بیشتر بخوانید: علت اسپرم غیر طبیعی، مشکل از کجاست؟

علل، عوارض و درمان عدم تخلیه اسپرم

آیا عدم تخلیه اسپرم بر باروری تاثیر می گذارد؟

اگر ارگاسم خشک به شکل نادر اتفاق بیفتد، ممکن است تاثیری طولانی‌مدت بر باروری زوج نداشته باشد یا منجر به عوارض دیگر نشود. بسته به علت، ممکن است بتوانید توانایی خود را برای انزال طبیعی با استفاده از ویبراتور درمانی بازیابی کنید. تصور می‌شود که این افزایش در تحریک می‌تواند به ایجاد عملکرد جنسی معمولی کمک کند.
اگر در درجه اول نگران توانایی خود برای داشتن فرزندان بیولوژیک هستید، ممکن است پزشک انزال الکتریکی را برای گرفتن نمونه‌های مایع منی برای لقاح مصنوعی توصیه کند. همچنین امکان دارد که بتوان اسپرم را به شکل مستقیم از بیضه‌ها استخراج کرد.

با پزشک خود مشورت کنید

اگر با ارگاسم خشک مواجه هستید، با پزشک خود مشورت کنید. اگر چه ارگاسم خشک موقتی معمولا دلیلی برای نگرانی نیست، مهم است که بفهمید چه چیزی باعث آن می‌شود. اگر علائم با یک بیماری زمینه‌ای مرتبط باشد، پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا گزینه‌های درمانی خود را بررسی کنید و تحت درمان قرار بگیرید. 

بیشتر بخوانید: بررسی ژنتیک اسپرم، حاوی چه اطلاعاتی است؟

علل، عوارض و درمان عدم تخلیه اسپرم

خلاصه

عدم تخلیه اسپرم اگر یک مشکل موقتی باشد، مشکلی ایجاد نمی‌کند، با این حال بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا علت زمینه‌ای آن مشخص شود. جراحی برداشتن مثانه، یا پروستات، مجرای اسپرم مسدود شده، کمبود تستوسترون و اختلال ژنتیکی تولید مثل، برخی از دلایل عدم تخلیه اسپرم هستند. درمان با توجه به علت این مشکل، انجام می‌شود.
برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان سر بزنید. 

منبع:


healthline

منبع: 
گروه خبر: