طوفان‌های گرد و غبار امنیت میلیون‌ها نفر را تهدید می‌کند

به گزارش خبرگزاری مهر، سمیه رفیعی در بیستمین مجمع نمایندگان مجالس آسیا اقیانوسیه در خصوص محیط زیست و توسعه (APPCED) ، بیان کرد: هیأت پارلمانی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از علاقمندان به همکاری و تعامل با دیگر کشورها در بیستمین مجمع عمومی کنفرانس نمایندگان مجالس آسیا اقیانوسیه در خصوص محیط زیست و توسعه (APPCED) می کوشد ضمن حمایت از این گونه تعاملات نقش سازنده و مثبتی را در گفتگوهای پیش رو ایفا نماید. محیط زیست و توسعه به عنوان دو رکن اساسی و مهم از توسعه پایدار ابعاد مختلف زندگی بشری را فرا گرفته و کشورها در مسیر رشد و تعالی خود ناگزیر از توجه به آنها و رعایت توازن میان آنها می‌باشند.

وی در ادامه اظهار کرد: اهمیت این موضوع تا جایی است که بی‌توجهی به آنها و عدم رعایت استانداردهای مربوطه موجب وارد آمدن خسارات و لطمات سنگینی به هر دو بخش می‌گردد و نه تنها جوامع اولیه بلکه دیگر ملت‌ها و کشورهای همسایه را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. در حوزه محیط زیست، مجلس جمهوری اسلامی ایران تاکنون اقدامات مؤثری را در زمینه تعیین و تصویب استانداردها و معیارهای لازم برای حفاظت از محیط زیست در بخش‌های مختلف همچون آب و هوا و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در بخشهای صنعتی، خانگی و حمل و نقل به عمل آورده است.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: قانون هوای پاک یکی از دستاوردهای مهم مجلس ایران در این زمینه است که بر اساس آن کلیه مجموعه‌های دولتی و همچنین بخش خصوصی موظف به کاهش و صرفه جویی در مصرف انرژی، بهبود کیفیت سوختهای مصرفی و ارتقای بهره وری انرژی شده‌اند. در همین راستا مجلس و دولت جمهوری اسلامی ایران توسعه و گسترش استفاده از انرژی‌های نو و تجدیدپذیر از طریق تضمین خرید برق تولیدی، اعطای وام‌های کم بهره به علاقمندان سرمایه گذاری و راه اندازی واحدهای تولید انرژی‌های نو و تجدیدپذیر و درنظر گرفتن مشوق‌های اقتصادی و مالی در کنار رقابت پذیر نمودن انرژی‌های جدید در مقایسه با انرژی‌های سنتی برای گسترش استفاده از این انرژی‌ها را مورد توجه قرار داده است.

وی در ادامه تاکید کرد: با این حال میزان موفقیت به اندازه پیش‌بینی‌ها نبوده و چالش‌های بزرگی بر سر راه موفقیت در این زمینه وجود دارد که از جمله مهمترین آنها وجود تحریم‌های ظالمانه و منع دسترسی شرکت‌های ایرانی به فناوری‌های نوین و منابع مالی خارجی و دانش فنی این موضوع است. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضوی از خانواده جهانی همواره خود را پایبند و موظف به رعایت تعهدات بین المللی در زمینه محیط زیست می‌داند. در این رابطه جمهوری اسلامی ایران ششمین گزارش هیأت بین الدولی تغییر اقلیم (IPCC) را با دقت پیگیری و نگرانی خود نسبت به یافته‌های آن را ابراز می‌دارد.

رفیعی در ادامه خاطر نشان کرد: در این رابطه جمهوری اسلامی ایران ضمن یادآوری اهمیت یافته‌های فنی این گزارش تاکید می‌کند، این یافته‌ها باید زمینه تعامل و همکاری بیشتر کشورها برای مقابله با مشکلات جامعه جهانی در این زمینه را فراهم آورد، نه این که موجب اعمال فشار و تضییقات بیشتر یک گروه از کشورها بر بخش دیگری از جامعه بین المللی شود.جهان برای برون رفت از شرایط فعلی نیازمند همکاری و تعامل بیشتر است. طبعاً آن بخش از جهان که دسترسی بهتر و بیشتری به منابع مالی و فناوری‌های نو و سازگار با محیط زیست دارند، می‌بایست با رویکردی مثبت به رفع چالش‌های پیش روی جامعه جهانی کمک کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: از سوی دیگر آلودگی هوا متأثر از عوامل متعددی است که تنها شامل انتشار منوکسیدکربن و آلاینده‌های صنعتی دیگر نیست. امروز پدیده طوفان‌های گرد و غبار در شرف تبدیل شدن به معضلی جهانی است که بهداشت انسانی، امنیت غذایی و توسعه اقتصادی میلیون‌ها نفر انسان در بخش‌های مهمی از سراسر جهان را به خطر انداخته است. مقابله با این طوفان‌ها تنها در حیطه مسئولیت و توانمندی چند کشور نیست و ضروری است برنامه ریزی و اقدامات و تدابیر منطقه‌ای و جهانی برای آن اندیشیده شود. جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از قربانیان این پدیده خطرناک در غرب آسیا طی سالیان اخیر کوشیده است با طرح و پیگیری این مساله توجه جامعه جهانی به این معضل مهم را جلب نماید. تصویب قطعنامه‌های متعدد در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از سال ۲۰۱۵ تاکنون و برگزاری دو کنفرانس وزرای محیط زیست با تمرکز بر این معضل تنها بخشی از تلاش‌های جمهوری اسلامی برای جلب جامعه جهانی به این پدیده خطرناک می‌باشد.

وی در ادامه بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران همچنین مترصد است براساس قطعنامه مصوب جولای سال ۲۰۲۲ مجمع عمومی سازمان ملل متحد با همکاری مؤسسات و نهادهای زیست محیطی وابسته به سازمان ملل متحد کنفرانس بین المللی دیگری را به منظور مقابله با طوفان‌های گرد و غبار در تهران طی روزهای ۱۸ و ۱۹ شهریور (۹ و ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۳) برگزار کند که به این منظور از کلیه کشورهای آسیب دیده از این پدیده و همچنین کشورهای علاقمند و کمک کننده برای شرکت در آن دعوت به عمل می‌آید.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس در ادامه تصریح کرد: در زمینه آلودگی پلاستیکی نیز جمهوری اسلامی ایران از جمله کشورهایی است که با جدیت این موضوع را پیگیری و می کوشد در مذاکرات مربوطه نقش مثبت و سازنده ای ایفا نماید. همچنین در بعد ملی تلاش‌های گسترده ای در زمینه ممنوعیت و کاهش مصرف پلاستیک‌های یک بار مصرف و همچنین آگاهی بخشی عمومی به مردم در جریان است و دولت ایران نیز مصوبه خاصی را در این زمینه تأیید و حکم به اجرای آن داده است. در این زمینه جمهوری اسلامی ایران همچنین تاکید دارد که مشکل اصلی کمک به کشورهای در حال توسعه و تسهیل دسترسی به منابع مالی و فناوری‌های نو خصوصاً ظرفیت سازی و آموزش جهت بازیافت بهینه زباله‌های پلاستیکی و کاهش مصرف آنهاست.

وی در ادامه بیان کرد: کشورها با اتخاذ رویکردهای مناسب و بهره گیری از فناوری‌های نوین باید از رهاسازی زباله‌های پلاستیکی در طبیعت جلوگیری کنند و در همین راستا نهاد منطقه‌ای اپسد (APPCED) به عنوان یک نهاد مؤثر که محور فعالیت‌های خود را در حمایت از محیط زیست و توسعه قرار داده است می‌تواند الگوی کار مناسبی برای مجامعی باشند که می‌خواهند اقدامات و برنامه‌هایی برای حفظ محیط زیست و مقابله با تغییر اقلیم داشته باشند. به منظور طراحی یک الگوی مناسب باید به تحلیل عملکرد و رویکرد نشست اپسد پرداخت که ضمن تحسین اقدامات همه جانبه گرایانه در حوزه حفظ محیط زیست، در جهت کارامدی بیشتر، هدف گذاری و ریل گذاری برنامه‌ها بر اساس تنوع اقلیمی و ویژگی‌ها، خصوصیات و اکوسیستم منطقه گام بر می‌دارد چرا که این منطقه خود مهد تمدن‌های بزرگ دنیا بوده و سالهای متمادی سابقه سازگاری با انواع چالش‌های طبیعت را در خود دارد. این منطقه برخوردار از گستره اقلیمی متنوع و گونه‌های جانوری و گیاهی نادر است.

رفیعی افزود: ما همچنین تلاشی را برای مقابله با طوفان‌های گرد و غبار در منطقه خود به ویژه منطقه منا-خلیج فارس آغاز کرده‌ایم. بنده در نشست سیاسی هلسینکی در سال ٢٠١٢ این ایده را مطرح کردم که با استقبال نمایندگان محترم واقع شد و پس از آن از همکاران خود در منطقه طی نشست‌های آنلاین دعوت نمودم تا یک سازمان منطقه‌ای پارلمانی را برای پایش گرد و غبار تأسیس نماییم که خوشبختانه همکاران بنده در منطقه منا و پارلمان اروپا موافقت کردند.

رفیعی در ادامه با تاکید بر اینکه ایران در حقیقت سعی دارد با مسأله‌ای مقابله کند که مساله مشترک همه ماست، تصریح کرد: ما همچنین یک اقدام را در همکاری با مجمع APA آغاز نموده ایم. جلساتی را با مجمع APA در خصوص چالش‌های کشورهای آسیایی پیرامون محیط زیست داریم و مصممیم که نشست مشترکی را در تیر ١٤٠٢ برگزار کنیم که هدف آن بررسی تغییرات اقلیمی در آسیاست.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با تاکید بر این که توجه به دانش بومی و نشر و ترویج آن و ضرورت ارائه آن باید مورد تمرکز و تحقیق قرار گیرد، افزود: پیشنهاد می‌شود دبیرخانه اپسد به سمت ارائه یک مدل هدفگذاری و تسهیل گری در محور محیط زیست و توسعه با ویژگی‌های منطقه برود تا کارامد و مؤثر واقع گردد.

وی در ادامه بیان کرد: از مواردی که می‌تواند به اجلاس APPCED در زمینه محیط زیست و توسعه کمک کند این است که در راستای تقویت و توسعه اهداف ، برنامه‌ها و فعالیت‌های این نهاد منطقه‌ای و اصلاح اساسنامه به منظور اتخاذ سازوکارهای قانونی و تدابیر لازم جهت حمایت از فعالیت‌ها و اقدامات پارلمان‌ها برای کمک به بهبود مشکلات مشترک محیط زیستی و حمایت از برنامه‌های نوآورانه قدم برداریم.

رفیعی در پایان بیان کرد: بیشترین حمایت‌ها باید از اقداماتی باشد که تعداد بیشتری از کشورها را درگیر کند. اتخاذ این سازوکارها و طراحی فرآیندهای حمایتی می‌تواند کمک عملیاتی و مؤثری به کشورهای منطقه در جهت بهبود مسائل کشورشان داشته باشد. این رویکرد که می‌تواند در سازوکارهای متعددی از قبیل امضای تفاهم نامه، برگزاری اجلاسیه های دوجانبه یا چندجانبه، تأمین حمایت مالی و سایر تعریف شود، به ایجاد یک حرکت مؤثر و همبستگی منطقه‌ای دامن زده و جایگاه اپسد را در افکار عمومی بهتر و کارامدتر می‌کند.

تاریخ: 
۲۴ خرداد ۱۴۰۲، ۱۵:۲۰
گروه خبر: 
دسته بندی در گروه: