شیعیان در قبرستان بقیع عزاداری کردند

به گزارش خبرگزاری مهر، قبرستان بقیع که هر ساله در ایام محرم و عزاداری امام حسین علیه‌السلام در غربت است و شیعیان به دلیل محدودیت‌های ایجاد شده توسط سعودی‌ها امکان عزاداری را در آنجا ندارند، در روزهای گذشته میزبان جمعی از عزاداران حسینی بود.

مراسم عزاداری امام حسین علیه‌السلام به طور کم‌سابقه در قبرستان بقیع برگزار شد و جمعی از شیعیان عربستان در حالی که نوای «یا حسیناه» و «لبیک با حسین» سر می‌دادند، در جوار بقیع به سوگواری پرداختند.

برخی از منابع مطلع می‌گویند: عزاداری محرم در جوار قبرستان بقیع با مجوز سعودی‌ها صورت گرفته است. بر همین اساس هم مأموران سعودی از عزاداری شیعیان جلوگیری نکرده‌اند. البته یک مبنع آگاه می‌گوید: این اقدام از مدت‌ها قبل برنامه‌ریزی شده بود که مأموران اجازه حضور شیعیان را در جوار حرم نبوی و قبرستان بقیع نمی‌دادند، اما با مذاکرات مختلف در نهایت متولیان امر مجوز عزاداری آنان را صادر کردند و عزاداران نه تنها در بقیع بلکه حوالی احد هم به سوگواری پرداختند.

نوای «ابد والله ما ننسا حسینا» در جوار قبور ائمه مدفون در بقیع طنین‌انداز شد و شیعیان یاد شهدای کربلا را در مدینه منوره زنده کردند. گفته می‌شود که جمعی از شیعیان بحرین و عراق نیز در بین عزاداران حضور داشتند.

شیعیان همچنان که عزاداری می‌کردند، وارد بقیع شده و سایر زائران را نیز با خود همراه ساختند. در سال‌های گذشته عربستان محدودیت‌های زیادی برای برنامه‌های مذهبی شیعیان اعمال کرده و اجازه عزاداری را به آن‌ها نمی‌داد.

ممنوعیت ورود بانوان به بقیع نیز همچنان پیگیری می‌شود و گاهی سعودی‌ها حتی به بانوان اجازه نمی‌دهند که از پشت نرده‌های بقیع هم به زیارت مزار ائمه مدفون در این قطعه از بهشت بپردازند.

تاریخ: 
۶ مرداد ۱۴۰۲، ۱۲:۴۹
گروه خبر: