تشکیل شورای فقهی حقوقی برای رفع خلاءهای قانونی حوزه زنان

به گزارش خبرنگار مهر، انسیه خزعلی، در نشست صمیمانه‌ای که در مؤسسه آموزش عالی حوزوی رفیعه المصطفی برگزار شد، اظهار داشت: همان طور که می‌دانید یکی از برنامه‌های معاونت زنان سیاست گذاری و نظارت است.

وی افزود: نگاه فراتر از سنتی و مقابل الگوی غربی به زن نگاهی است که مقام معظم رهبری از ما انتظار دارد چراکه نگاه اسلام به زنان و الگوی اجتماعی آنان متفاوت از نگاه غربی و نگاه ابزاری به زن است.

خزعلی بیان کرد: اینکه ما یک خانم با ۴ فرزند که جایگاه اجتماعی مناسبی هم دارد را الگو قرار می‌دهیم به این معنی نیست که همه باید به این نقطه برسند، می‌خواهیم بگوییم این توانایی در زن وجود دارد که در کنار مادری نقش اجتماعی هم داشته باشند.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، گفت: یکی از کارهایی که تلاش کردیم آن را انجام دهیم فراخوان ایده‌ها و ابداعات و نظراتی است که دختران جوان از آینده دارند، هدف از این فراخوان رشد ایده‌های دختران است.

وی با اشاره به اینکه تمایل به همکاری با طلاب بانوان در دولت وجود دارد، بیان کرد: در مسائل فقهی، در مسائل قانونی و… طلاب خانم می‌توانند راهکارهای خوبی را ارائه دهند و قرار است شورای فقهی حقوقی در معاونت زنان و خانواده با نظارت آیت الله اعرافی تشکیل شود تا خلاءها و مشکلاتی قانونی زنان را برطرف کنیم.

خزعلی گفت: شرایط لازم برای تحصیلات فقهی زنان در کشورهای افغانستان، مالزی و کشورهای آفریقایی وجود ندارد، به همین منظور اعلام می‌کنیم که ایران آمادگی همکاری مشترک برای به وجود آوردن شرایط تحصیل را دارد.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: در سازمان ملل با زنان مسئول کشورهای دیگر صحبت‌هایی کرده ایم تا گروه بین‌المللی ضد فساد هم از نظر مالی و اخلاقی ایجاد شود تا از حق زنان در این حوزه‌ها استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: در جنگ نرم خانم‌ها میدان دار هستند و باید با سلاحی که به زبان روز باشد بو هنر و فرهنگ به جنگ دشمنان بروند. اگر مسلمانانی که روز با روز زیاد می‌شوند اگر تغذیه دانشی لازم را نداشته باشند امکان دارد آنها را از دست بدهیم.

خزعلی افزود: بخشی از سرمایه‌های معنوی در جمعیت است اما جمعیت کیفی مهم‌تر است تا جوان‌های ما معنویت را از دست ندهند تا به مهاجرت فکر نکنند.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهور گفت: از روز اول کار پیگیر ایجاد و تشکیل نهاد فراقوه ای برای زنان بوده‌ای، اما هنوز به نتیجه نرسیده ایم، البته دو جایگاه حقوقی زنان در شورای عالی انقلاب فرهنگی با درایت مقام معظم رهبری حفظ شده است.

وی افزود: درخواست رئیس جمهور این بوده است که در حوزه زنان کارهای تکراری انجام ندهیم برای همین طرح‌های موازی که منجر به عمل و اقدام نمی‌شود را کنار گذاشته ایم.

خزعلی بیان کرد: عدم ازدواج و بالا رفتن سن ازدواج از معضلات جدی است، عدم مسئولیت پذیری، فردگرایی و فساد تشکیل خانواده را به تأخیر انداخته است و در این بین بیشتر خانم‌ها ضرر می‌کنند.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: تجرد در روستاها بیشتر از شهرها است چراکه پسران روستایی به شهر مهاجرت کرده و در همین شهر هم ازدواج کرده اند، ما برای روستاییان جدا از وام ازدواج، وام دهه شصتی‌ها را در نظر گرفتیم اما تنها حمایت مالی کفایت نمی‌کند و باید فرهنگ عوض شود.

وی افزود: ایجاد فرهنگ ابلاغی نیست، ما برای تغییر برخی تفکرات در سن ازدواج می‌توانیم بگوییم وام دهه شصتی‌ها را فقط به زوجینی که هر دو دهه شصتی باشند می‌دهیم اما نمی‌توانیم اجباری بگذاریم.

تاریخ: 
۲ خرداد ۱۴۰۱،‏ ۱۷:۱۵
گروه خبر: