بیش از ۴۰ درصد راه های روستایی بیجار بازگشایی شدعلی اکبر ورمقانی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از ۵۷ روستای بخش کرانی تا کنون ۴۸ روستا بازگشایی و ۹ روستای باقیمانده تا ساعاتی دیگر بازگشایی می‌شود.

رییس ستاد بحران بیجار با اشاره به اینکه فعالیت معادن منطقه در بازگشایی مسیرهای روستایی بخش کرانی تاثیرگذار است گفت: با هماهنگی به عمل آمده با تکاب مقرر شد جاده روستای علیسرخ بازگشایی شود.

او با اشاره به اینکه شرکت زرین معدن با دو دستگاه لودر، یک دستگاه گریدر و یک دستگاه بولدزر و همچنین شرکت کیمیا معدن با یک دستگاه لودر، یک دستگاه گریدر و یک دستگاه بولدزر آماده کمک برای بازگشایی راه های روستایی هستند توضیح داد: شرکت صبانور هم با یک دستگاه گریدر و دو دستگاه لودر آماده برفروبی است.

ورمقانی اظهار داشت: با روستاهای قجور، آغبلاغ و قمچقای هماهنگی لازم جهت اسکان اضطراری بعمل آمده است،  همچنین معدن بار واقع در دوراهی قجور ظرفیت اسکان اضطراری تا ۵۰ نفر را اعلام کرده است.

وی ادامه داد: هماهنگی لازم جهت توقف حمل بار توسط تریلی کیمیا معدن انجام گرفته است و مرکز بهداشت یاسوکند و آغبلاغ و اورژانس دوراهی قجور با چهار دستگاه آمبولانس در آمادگی کامل است.

ورمقانی تصریح کرد: بر اساس گزارش بخشداری مرکزی،   مسیر روستاهای قزلبلاغ، چاروق، مدک، کچه گنبد، اوچگل، کوتان، حسین آباد و میدان مظفر خان باز شده است و مشکلی ندارند.

به گفته وی در حال حاضر راه روستاهای شیرین بلاغ، مهر آباد، چولجه و چشمه کوره هم بازگشایی شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه شهرستان بیجار یکی از ورودی های استان کردستان و محور اصلی مواصلاتی تکاب، همدان و قروه به شمار می رود، تجهیزات لازم در منطقه کرانی در حال آماده باش است.

رییس ستاد بحران بیجار گفت: راهداری یاسوکند با یک دستگاه گریدر، یک دستگاه لودر، یک دستگاه بولدزر، یک دستگاه مایلر نمک پاش و سه دستگاه تراکتور جفت تیغه دار در حال تلاس برای بازگشایی راه های روستایی است.

رییس ستاد بحران بیجار با اشاره به اینکه هماهنگی لازم در زمینه آمارگیری زنان باردار و افراد با بیماری خاص انجام گرفته است تصریح کرد: موارد لازم به دهیاران اعلام شده و در سطح روستاها در خصوص شرایط جوی و احتمال بارش برف و کولاک اطلاع رسانی لازم انجام شده است.

او گفت: شهرداری یاسوکند نیز با یک دستگاه لودر، یک دستگاه گریدر، یک دستگاه مینی لودر و یک دستگاه کامیون نمک پاش آماده ارائه خدمت است همچنین اقدامات لازم در زمینه میزان آرد ذخیره خبازی های شهری و روستایی انجام گرفته است امروز نیز با هماهنگی انجام شده با کارشناس آرد و نان فرمانداری تعداد ۱۶۰ کیسه آرد ذخیره بین خبازی های یاسوکند توزیع شد.

رییس پلیس راه کردستان گفت: مسیرهای ارتباطی بانه به سقز، سقز به بوکان، سقز به مریوان، سروآباد به اورامات و سروآباد به کامیاران کاملا بسته است و از رفت و آمد خودروها در این مسیرها جلوگیری می‌شود.

سرهنگ عیسی گوهری از لغو بلیط اتوبوس مسافرانی که قصد مسافرت از کردستان به استان های آذربایجان شرقی و غربی داشتند خبر داد و گفت: مسافرانی هم که از شهرهای اهواز، کرمانشاه و تهران به مقصد این استان‌ها سفر کرده بودند، در سنندج و بیجار اسکان یافته اند تا با بهبود شرایط به سفر خود ادامه دهند.

طبق اعلام هواشناسی کردستان سامانه بارشی از روز جمعه وارد استان شده و فعالیت سامانه به صورت بارش برف و باران تا روز سه‌شنبه هفته جاری تداوم خواهد داشت.

برف و کولاک شدید ۶ محور اصلی استان از جمله مسیرهای بانه - سقز، سقز - مریوان،  سروآباد - کامیاران،  مریوان - هورامان،  سنندج - دیواندره و دیواندره - سقز را بسته است.

شهرستان ۸۹ هزار نفری بیجار در ۱۴۲ کیلومتری شرق شهر سنندج مرکز استان کردستان قرار دارد.


تاریخ: 
۲۸ دی ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۱۳
گروه خبر: