بار اضافی بدن را زمین بگذارید!/ چگونه شکم‌مان را آب کنیم؟

به خاطر داشته باشید که ورزش‌هایی مانند دراز و نشست و تمرینات شکمی لزوما باعث لاغری شکم نمی‌شوند بلکه بیشتر باعث رشد ماهیچه‌ها و سفتی شکم می‌شوند. ورزش‌ زمانی به لاغر شدن شکم کمک می‌کند که حتما همراه با برنامه رژیم غذایی مناسب، مدون و جدی انجام پذیرد.

به گزارش ایسنا، امروزه به واسطه پیشرفت جوامع صنعتی و ورود به دنیای مدرن، سطح رفاه بشر ارتقاء یافته است.


بیشتر بخوانید:
اخبار روز خبربان

همین شرایط جدای از تمام مواهبش، باعث ایجاد مشکلاتی ازجمله افزایش میانگین چاقی برای نوع بشر شده است. چاقی بخش‌های شکم و پهلو در این میان از شایع‌ترین مشکلات محسوب می‌شوند. هر روزه میبینیم افراد زیادی را که حتی با وجود داشتن اندام و بدنی لاغر، اما دارای شکمی چاق هستند که عوامل متعددی به این معضل دامن زده‌اند که در آن میان می‌توان، بی‌تحرکی و رژیم نامناسب غذایی را ازجمله مهمترین دلایل آن برشمرد.

آنقدر که شکم تخت و بدون چربی برای سلامتی انسان مفید است، شاید دیدگاه زیبایی و تناسبش از درجه کمتری برخوردار باشد. هرچقدر چربی دور شکم کمتر باشد به طول عمر بیشتر کمک خواهد کرد. چربی‌های شکم و دور کمر اول روی عروق تاثیر می‌گذارد و می‌تواند زمینه‌ساز بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان باشد.
 

100 برای آقایان 85 برای بانوان مرز چاقی شکم است

همه می‌دانیم که بهترین، موثرترین و سالم‌ترین روش ازبین بردن چربی شکم و پهلو، ورزش کردن و رژیم مناسب گرفتن است. اول از همه باید گفت که دور کمر بیش از 100 سانتیمتر برای آقایان و 85 سانتیمتر برای بانوان نشانه چاقی شکم و پهلوهاست که البته این اضافه چربی در بسیاری از ما به وضوح مشهود است و چاقی را محرز نشان می‌دهد لیکن اندازه‌گیری از آن جهت اهمیت دارد که با شروع تمرینات ورزشی و رژیم غذایی، به تدریج کمتر شدن اندازه دور کمر را ارزیابی کنیم. همین روند باعث ایجاد انگیزه و کارا یا ناکارا بودن روش ما از لاغر کردن شکم خواهد بود.

تاثیر مستقیم بی‌تحرکی بر چاقی شکم!

بی‌تحرکی و تغذیه نامناسب مهم‌ترین دلیل چاقی شکم است هرچند عوامل دیگری نظیر اختلالات هورمونی، ژنتیک، استرس، بی‌خوابی، کیست و غیره نیز می‌توانند باعث بزرگی یا چربی شکم باشند. رژیم غذایی سرشار از قندهای افزوده، نوشیدنی‌های شیرین شده با قند، چربی شکم را افزایش می‌دهد. موثرترین رژیم نوشیدن آب به جای نوشابه‌ها و نوشیدنی‌های سرد و گرم قنددار و رژیم غذایی سرشار از غذاهای کامل و کم فرآوری شده است.

«آب» مایه حیات، مایه لاغری

برای اینکه تاثیر آب روی چربی‌های شکم و لاغری را زیاد کنید، این نکات را به خاطر بسپارید:

۲ ساعت قبل از غذا آب بخورید. این کار باعث می‌شود در هر وعده ۷۵ کالری کمتر مصرف کنید. آب طعم‌دار مصرف کنید. آب خنک (نه سرد و یخ) بنوشید. نوشیدنی‌های خود را تغییر دهید.چای سبز بنوشید. 

فقط ورزش کافی نیست!

این را به خاطر داشته باشید که ورزش‌هایی مانند دراز و نشست و تمرینات شکمی لزوما باعث لاغری شکم نمی‌شوند بلکه بیشتر باعث رشد ماهیچه‌ها و سفتی شکم می‌شوند. ورزش‌ زمانی به لاغر شدن شکم کمک می‌کند که حتما همراه با برنامه رژیم غذایی مدون و جدی انجام پذیرد.

تمرینات پیلاتس، کرانچ، پل معکوس، اسکات، لگد به عقب و حرکت قایقی بهترین ورزش‌ها برای شکم و پهلو هستند.
در رژیم غذایی هم مصرف درست پروتئین‌ها و اجتناب از غذاهای پرچرب در راس روند لاغری شکم و پهلوها قرار دارد. استفاده از میوه‌ها، سبزیجات و مواد غذایی دارای فیبر بالا هم باعث سیری پایدارتر می‌شود هم بافت فیبر و آب و املاح محتوی آن به چربی‌سوزی کمک می‌کند.

مهم‌ترین اقلام رژیم

عدس، نخود، دانه‌ تاج‌خروس و کینوا، اسفناج، بادام، پنیر کاتیج، کلم‌بروکلی، جودوسر، کاهو، لوبیا، دارچین، زردچوبه، شکلات، سرکه سیب، دمنوش‌های رایج، چای سبز، چای بوئر و چای سفید از جمله بهترین اقلام غذایی برای رژیم لاغری شکم هستند که البته در کنار دیگر مواد غذایی استفاده می‌شوند.

در کنار رژیم مناسب تغذیه‌ای می‌باید چربی‌های اشباع شده، لبنیات پرچرب، سیب‌زمینی‌سرخ‌ کرده، فست فود و نوشابه و هرگونه غذای چرب را کنار بگذارید و بالاتر از این‌ها به شدت از استرس دوری گزینید.

انتهای پیام

منبع: 
گروه خبر: