بارندگی بار دیگر کشتی باچوخه فاروج خراسان شمالی را لغو کردعلی دهقان روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به شیوع کرونا طی ۲ سال اخیر و عدم برگزاری  این مسابقات، امسال برنامه ریزی های خوبی برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر این مسابقات توسط مسئولان صورت گرفت و به همین دلیل از تمامی پهلوانان، کشتی گیران و پیشکسوتان جهت حضور در این مسابقات دعوت به عمل آمد.

وی خاطرنشان کرد: این مسابقات قرار بود با حضور تیم هایی از استان های خراسان شمالی، رضوی، گلستان و سایر استان ها برگزار شود و کشتی گیران در اوزان ۶۶، ۷۴، ۸۴، ۹۶ و ۹۶+ کیلوگرم  در محل گود کشتی باچوخه امام مرشد شهر تیتکانلو فاروج با یکدیگر رقابت کنند.

دهقان اضافه کرد: گود کشتی فاروج قدیمی ترین گود کشتی باچوخه کشور است که در سال ۱۳۲۸ به عنوان نخستین گود رسمی کشور مسابقات باچوخه در شهرستان فاروج به ثبت رسید.

رییس انجمن کشتی فاروج گفت: احتمال برگزاری این مسابقات در ۳۰ اردیبهشت ماه وجود دارد.

کشتی سنتی باچوخه خراسان شمالی از ورزش های پر طرفدار و جذاب در این خطه است که به عنوان میراث معنوی در سال ۸۷ به شماره ۳۰ در فهرست آثار ملی ناملموس کشور ثبت شده است.

چوخه واژه ای کردی و نام لباسی است که کشتی گیران این رشته به تن می کنند که از شنل کوتاهی که کشتی گیران آن را با شال سفیدرنگی محکم می کنند تشکیل شده و از آنجا که این کشتی از قدیم الایام در بین عشایر کرد شمال خراسان مرسوم بوده به نام کشتی باچوخه معروف شده است.

مسابقات مزبور با نواخته شدن دهل و سرنا همراه است که در ذهن بیننده تداعی کننده رشادتها و دلاوریهای پهلوانان و نام آوران تاریخ ایران است.

کشتی گیران چوخه قبل از آغاز مسابقه وضو گرفته و با روحیه ای معنوی پا به میدان گذاشته و پس از روبوسی با حریف با دستور داور مسابقه که معمولا' از پیشکسوتان کشتی با چوخه است، کشتی را آغاز می کنند.

کشتی با چوخه سنتی را به نوعی می توان مادر تمام کشتی های آزاد، فرنگی، جودو و کوراش دانست چرا که اکثر فنون آن شبیه آنها است و بتدریج به کشتی های دیگر نیز رسوخ پیدا کرده است.

شهرستان فاروج با حدود ۵۰ هزار نفر جمعیت در ۹۰ کیلومتری شرق بجنورد قرار دارد.


دسته بندی در گروه: