استمرار مواکب آرمان حسینی تا اربعین در تهران

حجت الاسلام شیر نژاد، رئیس مرکز فعالیت‌های دینی تهران در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اهداف برپایی هیئت‌های دانش آموزی در سطح محلات شهر تهران گفت: فرزندان ما و خانواده‌های آنان در این آشفته بازار فضای مسموم رسانه‌ای دشمن که هویت دینی و انقلابی و ّملی را هدف حملات خویش قرار داده، نیازمند یک مدرسه هویت ساز مکتبی هستند که بتوانند هنگام حضور در این مدرسه، درس رشادت، آزادگی، استقامت و بصیرت و شجاعت را یاد بگیرند و آن را تبدیل به هویت خویش نمایند؛ که بهترین مدرسه انسان ساز هیأت امام حسین (ع) می‌باشد.

وی ادامه داد: مرکز فعالیت‌های دینی، طبق هماهنگی‌های صورت گرفته شده با مسؤولین مساجد منتخب تهران، هیأت‌های نوجوانان را در ماه محرم و صفر راه اندازی نموده و در این زمینه از هیأت‌های شاخص، حمایت لازم را انجام داده است.

۱۵۰ هیئت دانش‌آموزی عهده‌دار برپایی خیمه عزای سیدالشهدا شدند

رئیس مرکز فعالیت‌های دینی شهرداری تهران با تاکید بر توجه به نوجوانان و نقش آفرینی آنان در هیأت‌های حسینی تصریح کرد: در این طرح بیش از ۱۵۰ هیئت دانش آموزی وابسته به مساجد محلات تهران مراسمات عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) را با عنوان هیئات دانش آموزی آرمان حسینی در مناطق ۲۲ گانه تهران اجرا کردند.

حجت الاسلام شیر نژاد با تشریح محور دوم برنامه‌های مرکز فعالیت‌های دینی، بیان کرد: یکی از برنامه‌های جریان ساز که با محوریت مساجد محله و حوزه علمیه استان تهران تا اربعین حسینی در حال برگزاری است، برنامه مواکب آرمان‌های حسینی می‌باشد.

وی افزود: در این طرح که بر اساس توافق با رئیس سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهرداری تهران صورت گرفته، ۱۶ بوستان منتخب شهر تهران، میزبان مواکب آرمان حسینی می‌باشند.

نوجوانان موکب دار سیدالشهداء شدند

حجت الاسلام شیر نژاد، هدف راهبردی این طرح را استفاده از ظرفیت نوجوانان مسجدی محله، جهت تبلیغ آرمان‌های مکتب امام حسین (ع) دانست و اظهار کرد: تربیت حسینی رمز بقای انقلاب اسلامی و ضامن دستاوردهای دینی و ارتقا بینش فرزندان انقلاب عزیزمان است.

رئیس مرکز فعالیت‌های دینی تهران، گفت: در این طرح نوجوانان و جوانان محله عهده‌دار مسئولیت راه‌اندازی و اجرای برنامه هستند و خانواده‌های خویش را جهت حضور در برنامه تشویق می‌نمایند.

وی افزود: جذب نوجوانان محله به مسجد از طریق جذابیت‌های مواکب در بوستان‌ها، بالا بردن سطح معنوی نوجوانان و هویت بخشی به آنان با مسئولیت پذیری در موکب محله، تقویت روحیه جهادی و انقلابی در بین نوجوانان با تعظیم شعائر احیاگرانه انقلاب حسینی، ایجاد امنیت فرهنگی در کنش‌های نوجوانان در فضای مجازی و حقیقی، جریان سازی و تبلیغ برای شرکت در مراسم اربعین حسینی و تغییر مکان موکب‌های حسینیه‌ها از خیابان به بوستان (کاهش ترافیک) را می‌توان از اهداف این طرح برشمرد.

خدمت رسانی به بیش از ۱۶ هزار عزادار حسینی در مواکب آرمان حسینی

حجت الاسلام شیر نژاد در پاسخ به این سوال که استقبال شهروندان از مواکب آرمان چگونه بود؟ بحمدالله پس از راه اندازی مواکب آرمان حسینی در سطح بوستان‌های تهران، استقبال چشمگیری از سوی مردم به ویژه خانواده‌ها صورت گرفت و هم اکنون به طور میانگین، روزانه بیش از ۱۶ هزار نفر از خدمات مواکب آرمان حسینی بهره مند می‌شوند.

وی با اشاره به خدمات مختلفی که در مواکب آرمان حسینی به شهروندان ارائه می‌گردد؛ بیان کرد: در قسمت پذیرایی به طور میانگین هر شب ۳۲ هزار لیوان و در مجموع در ۱۰ شب ۳۲۰ هزار لیوان چای و شربت نذری توزیع شده است؛ همچنین در بخشی که ویژه خردسالان و کودکان است ۵ کار ویژه در دستور کار مواکب آرمان حسینی قرار گرفت که در مجموع این اقدامات برای ۴۸ هزارنفر اجرا شده است. حوزه دیگری که در مواکب مورد استقبال قرار گرفت خدمات مشاوره بود، در این نوع خدمت که به واسطه مشاورین تخصصی حوزه علمیه اجرا شده است، مخاطبین عموماً در بخش‌های خانواده و تربیت فرزند، مشاوره دریافت کرده‌اند.

رئیس مرکز فعالیت‌های دینی شهرداری تهران در رابطه با حمایت از مؤسسات و مجموعه‌های فرهنگی فعال در زمینه دانش آموزی تصریح کرد: همواره مراکز و مؤسسات فرهنگی وابسته به مساجد و یا حوزه‌های علمیه، نقش بسزایی در تقویت فرهنگ دینی و جذب جوانان به مبانی انقلاب اسلامی داشته و دارند، در این راستا، مرکز فعالیت‌های دینی شهرداری تهران، حمایت از این مؤسسات و مراکز فرهنگی که تمرکز آنها صرفاً بر روی کار بر نوجوانان و جوانان است را در دستور کار خود قرار داده که در این بین، توجه ویژه به هیئات دخترانه، از جمله اقدامات مرکز فعالیت‌های دینی در ایام محرم و صفر می‌باشد.

حجت الاسلام شیر نژاد در پایان اظهار کرد: این هیئت‌های دخترانه، در دهه نخست ماه محرم، با شعار (دختران آرمان حسینی) و (در این شلوغی دنیا تو انتخاب منی) میزبان بیش از ۲۵ هزار دانش آموز دختر، از سراسر تهران بودند.

تاریخ: 
۹ شهریور ۱۴۰۲، ۱۹:۲۵
دسته بندی در گروه: